Системи за прецизно и устойчиво земеделие управляват фермерското стопанство

Темата за новите технологии, прецизното и устойчиво земеделие беше централна в работата на международното изложение за агротехника EIMA, което завърши миналата седмица. Там беше отчетено, че управлението на данни и използването на сателитни услуги в селското стопанство са причина повече от 60% от решенията, въведени от италианските фермери в последната година, да обхващат дистанционно наблюдение на култури и земя, както и технологии за подпомагане на цифровизацията в сектора на селскостопанските машини и развитие на нови умения у ползвателите. Около 75% от иновациите са свързани със системи за събиране и подобряване на данни, 59% с IoT (Интернет на нещата) решения и 58% със софтуерни платформи. По-бавно върви внедряването на изкуствения интелект и машинното обучение, отбелязват италиански наблюдатели, анализирайки въздействието на дигитализацията върху приходите, рентабилността, околната среда и качеството на живот на фермерите. Статистиката регистрира увеличение на приходите и същевременно намаление на потреблението на вода, енергия и гориво с употребата на новите технологии. Наблюдава се още

намаление на производствените разходи

и оптимизиране на оперативните процеси, с което реално се компенсира недостигът на работна ръка.

И другият извод от изложението в Болоня е, че роботиката, заедно с електронизацията и изкуствения интелект, проектират бъдещето на селското стопанство. В резултат на технологичния напредък вече се революционизира селския труд в света. За съжаление това става, добавяме ние, доста по-бавно у нас, въпреки че иновациите позволяват по-голяма рентабилност, минимизирайки използването на ресурси и намалявайки въздействието на производството върху околната среда.

Днес системите за прецизно земеделие са достигнали значително ниво на развитие и се характеризират с висока степен на точност - до няколко сантиметра при изпълнение на различни операции. Така се постига най-правилно засяване на семена и минимално използване на пестициди. В машините, чрез различни приложения, се използват комбинация от GPS, сензори за анализ на почвата и наблюдение върху културите, софтуер и хардуер, които осигуряват успешно управление на всички агротехнически дейности. За прецизно земеделие се използват и могъщи в информационно отношение системи, като например глобалната GPS, използвана за позициониране и определяне на географски координати. В агромашините се залага и информационна система, използвана за визуализация и

анализ на получените данни,

както и устройства за измерване на различни параметри на почвата, посевите, насажденията и атмосферата. Софтуерите (облачно базирани), за управление на фермерския комплекс позволяват на земеделските производители да планират, да контролират и анализират своите операции на полето, във фермата или в стопанския двор. В целия този сбор от нови технологии се включва и Интернет на нещата (IoT), и мрежата от приложения и инструменти, които могат да събират и обменят данни.

Всички тези системи се използват при различни условия и за различни култури. Те са особено ефективни в големи стопанства с хетерогенни почви и условия на отглеждане. Ползите от тях са значителни:

  • намаляват стопанските разходи, като оптимизират използването на ресурсите;
  • опазват околната среда и ограничават замърсяването на почвите и водните басейни с химикали;
  • стимулират нарастване на добивите, като осигуряват оптимални условия за растежа на растенията;
  • гарантират по-добро качество на продукцията чрез по-равномерно подхранване и екологична употреба на РЗ препарати срещу плевели;
  • осигуряват ефективно управление на фарминга чрез подаване на данни, с които се вземат информирани решения.

Практиката е доказала, а специалистите потвърждават, че системите за прецизно земеделие са решителна крачка към по-устойчиво и ефективно фермерство със способността си да стимулират нарастването на производителността.

Първите опити да се оптимизират процесите в селското стопанство датират още от средата на ХХ век. Първите системи за GPS насочено пръскане се появат през 90-те години на миналия век. Те позволяват на земеделските производители да прилагат торове и пестициди само там, където са необходими, което води до намаляване на разходите и опазване на околната среда.

Тенденцията през 2024 г. е бързо

насищане на селското стопанство

с най-съвременно оборудване за управление на информацията, чрез нови софтуери и приложения, както и с увеличение на инвестициите в развитието на цифрови технологии за агроиндустрията. С тях информацията се управлява във всяка ферма, по всяко време и навсякъде.

Пример за такъв софтуер е Precision Planting Radicle Agronomics на световния концерн за агротехника AGCO, който предлага аналитична система, събираща данни за добивите, почвените условия и други важни показатели, подпомагайки фермерите да вземат

информирани решения в реално време

Тази система е част от модерния подход в прецизното земеделие. John Deere, друг от лидерите в областта на агротехниката, предлага широка гама от системи за прецизно земеделие, които могат да се интегрират с различни машини. Например, тяхната система Precision Ag извлича, както казват потребители, повече прецизност от използваната агротехника. С нея спадат разходите, чрез по-добро управление на машината и точност на внасяне и изпръскване на различни препарати с цел увеличение на добивите. Това се достига и с автоматизиране на процесите и активиране на дистанционната диагностика. Едновременно с това земеделецът работи по-бързо и по-интелигентно, като прилага електронно свързване на всички компоненти на стопанството си...

Другият голям играч в агромашиностроенето CNH Industrial (Case IH и New Holland) също разработва и предлага системи за прецизно земеделие. Със своите технологични актуализации (през облачни платформи) чрез Case IH Pro 1200 те работят за по-нататъшна автоматизация и автономност в агротехниката. Чрез платформата Pro 1200 се предоставя общ потребителски интерфейс за

автоматично насочване и контрол

на прикачния инвентар. Това решение осигурява свързаност, позволяваща на операторите да управляват постъпващите данни в реално време.

Case IH произведе интегриран пакет от прецизни, автоматизирани и автономни решения, които имат смисъл за всички типове стопанства за укрепване на крайния резултат на фермерите всеки сезон, както отбелязва глобалният продуктов лидер на Case IH за прецизни технологии, Крис Демпси.

С бързото навлизане на нови инструменти за наблюдение на почти цялото биоразнообразие френски и американски учени разработиха камера, способна да наблюдава непрекъснато всяко животно или растение в реално време. Бордовата видеокамера умее да анализира и непрекъснати изображения, което отваря и нови възможности за още по-точни данни за състоянието на полето, животинската ферма и стопанския двор.

В последните години в прецизното и устойчивото земеделие бързо навлиза и ново понятие - компютърно зрение, което е

основополагаща технология

в сектора на свръхточната земеделска дейност. Това е една от най-динамичните и иновативни области в световното селско стопанство, която се превръща в едно от основните средства за нахлуване на технологичния прогрес. През 2024 г. компютърното зрение в земеделските машини става все по-важна част от модерното земеделие. Технологията съчетава:

- изкуствен интелект

- машинно обучение

- сензори, които разпознават и анализират обекти в реално време

- електрически и автоматизирани машини.

Съвременните системи за компютърно зрение в земеделието са достигнали високо ниво на развитие. Те се използват в различни земеделски машини, като трактори, комбайни, пръскачки и др., в които се монтират комбинации от камери с висока резолюция, лидарни сензори, радари и софтуер за машинно обучение с цел да анализират големи количества визуални данни. Системите за компютърно зрение (част от автоматизацията) се адаптират към различни условия и култури, което ги прави гъвкави, високопроизводителни, превръща ги в инструмент за повишаване на качеството и намаляване на разходите за труд. А най-новите, структурните камери позволяват на земеделските машини да правят и почвени замервания и анализи. Те умеят да разпознават култури и да идентифицират плевели дори при висока скорост и в различни метеорологични условия.

С развитието на компютърните технологии и появата на мощни процесори и на сложни алгоритми

възможностите за приложение

на компютърното зрение в земеделието се разшириха значително на базата на бързото развитие на прецизното земеделие, използващо GPS, сензори и камери за анализ на: състоянието на различните култури, за прибиране на реколтата и т.н. Те позволяват на земеделските производители значително да намаляват разходите, да пазят хигиената на полето и околната среда. Типичен пример в това отношение е картофокомбайнът AVR Puma 4.0, в който компютърното зрение анализира размера и качеството на реколтата по време на жътва. С това помага на картофопроизводителите да оптимизират производството и да минимизират отпадъците. Puma 4.0 разполага с 16-цифрови смарт камери и дисплеи DC5 за наблюдение с висока разделителна способност в реално време на целия работен процес.

И John Deere предлага широка гама от машини, оборудвани със системи за компютърно зрение, които разпознават плевели, преброяват растения, идентифицират вредители, берат плодове и зеленчуци и др. AGCO вгражда в машини компютърно зрение, което оптимизира процесите на прибиране на реколтата, намалява загубите и подобрява качеството на продукцията. Не остава по-назад и CNH Industrial, които инвестират значително в развитието на най-нови компютърни технологии и облачни софтуери, за да се извършва

по-прецизно картографиране на нивите

Системите на CNH се използват и за прецизно внасяне на торове и пръскане с пестициди, както и за автоматично управление на машини и др.

През 2024 година свои системи за компютърно зрение в агромашините разработиха, развиха и предложиха на пазара и други компании, като Trimble със системата WeedSeeker 2 за прецизни операции - пръскане, разпознаване на плевели, минимизиране на количеството използвани хербициди. Интересно е и решението на AgXeed, стартъп от Нидерландия. Техният AgBot е автономен трактор, оборудван със система за компютърно зрение, която позволява навигация в полето и автоматично избягване на препятствия. Системата е особено полезна за малки и средни земеделци, които търсят решения за намаляване на човешкия труд и оптимизация на работните процеси. 

Зареждане и настройка на Precision Planting Radicle
Зареждане и настройка на Precision Planting Radicle
Управление на системата Precision Ag
Управление на системата Precision Ag
Командният пулт на Pro 1200
Командният пулт на Pro 1200
Puma 4.0 разполага с 16 цифрови смарт камери и 2 дисплея DC5
Puma 4.0 разполага с 16 цифрови смарт камери и 2 дисплея DC5
AgBot е автономен трактор, сам управлява инвентари и обработва почва
AgBot е автономен трактор, сам управлява инвентари и обработва почва
Бордова видеокамера с висока резолюция - контрол на посеви
Бордова видеокамера с висока резолюция - контрол на посеви
Системата WeedSeeker 2 за прецизно пръскане, разпознаване на плевели и т.н.
Системата WeedSeeker 2 за прецизно пръскане, разпознаване на плевели и т.н.