Растителните остатъци в овощните градини са потенциален източник на редица болести
СЕДМИЧНА АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА
Дукена Жолева,
агрометеоролог при НИМХ
Задълбочилата се есенна суша забави, след агротехническите срокове, сеитбата на зимните житни култури и протичането на началните фази от вегетацията на засетите есенни посеви. В по-голямата част от полските райони отсъства продуктивна влага в 50-сантиметровия почвен слой. Необичайно ниско, под 45% от ППВ, е нивото влагозапасите в 100 cм слой в северозападните райони и на много места в Южна България (агростанции Кнежа, Бъзовец, Николаево, Сандански, Пловдив, Пазарджик, Сливен). Вследствие дефицита на почвена влага посевите със зимни житни култури са неравномерно поникнали.
През първата половина от следващия седемдневен период агрометеорологичните условия ще се определят от поднормени средноденонощни температури, които са близки до биологичния минимум необходим за вегетацията на пшеницата и ечемика. Очакваните валежи до средата на ноември ще бъдат без стопанско значение – от порядъка на 5-6 л/кв. м. Дефицитът на почвена влага остава лимитиращ фактор за развитието на есенниците и ще постави под въпрос оцеляването на част от покълналите и поникнали зимни житни култури на места в Дунавската равнина и в южните райони на страната.
Повишение на температурите и нормализиране на топлинните условия се прогнозира през втората половина на седмицата. През периода при пшеницата ще преобладават фазите поникване (неравномерно) и формиране на 1-2 лист. Изключение ще има на отделни места в североизточните райони (Силистра, Провадия), където в началото на есента паднаха локални валежи със стопанско значение. В тези райони при част от зимните житни култури ще се наблюдава начало на фаза 3-ти лист.
През следващия период условията ще позволяват извършването на фитосанитарни дейности при овощните култури. Растителните остатъци в овощните градини са потенциален източник на редица болести (струпясване по ябълката и крушата, кафяви листни петна по дюлята и крушата, церкоспороза, загиване завръзите на дюлята, черно гниене по семковите и др.) и неприятели ( ябълковия цветопробивач, плодови оси, бадемов семеяд, черешова муха и др), което изисква те редовно да се събират и изхвърлят. За да бъде ограничено разпространението на тези икономически важни болести и вредители от важно значение са качествените есенни почвообработки в овощните градини. Средата на ноември е подходящ срок за засаждане на овошки.
Коментари