Налице е нарушение и „заобикаляне на закона", което пряко засяга интересите на българските производители на биологично сертифицирани продукти. Това се казва в сигнал, изпратен от Българската асоциация Биопродукти до изпълнителния директор на Агенцията за обществени поръчки и министрите на земеделието и храните, на околната среда и водите, на икономиката и на финансите.
Ето какво гласи сигналът:
"На 14.08.2024 г. влезе в сила Наредба № Н-1 за екологичните изисквания към определени продукти, предмет на обществени поръчки.Съгласно тази НАРЕДБА, всички обществени поръчки за храни и кетъринг, публикувани след тази дата, следва да бъдат съобразени с изискванията на наредбата, а именно – да включват мин. 2 % биологично сертифицирани храни през 2024 г., като този дял трябва да нараства с по 1 % на година до достигане на 10 %.
НАРЕДБАТА е плод на дългогодишни усилия и има за цел да стимулира биопроизводството в България, като на българските биопроизводители се осигури и пазар за реализация на тяхната продукция.
НАРЕДБАТА има за цел да транспонира и въведе в българското законодателство правилата и нормите на правото на Европейския съюз, като по този начин се гарантира изпълнението на общностните политики за насърчаване и развитие на биологичното производство.
Въвеждането на екологичен компонент в обществените поръчки е регламентирано и със Закона за обществените поръчки - чл. 47а, който указва че конкретните изисквания и начинът на доказване ще бъдат записани в наредба.
Въпреки влизането в сила на НАРЕДБАТА и 14 дни след обнародването й в Държавен вестник, сме свидетели на множество обществени поръчки за хранителни продукти, публикувани след тази дата, в които тези изисквания изобщо не са упоменати. Всъщност, от прегледа на всички обществени поръчки за храни и кетъринг открихме ЕДНА единствена процедура, която отговаря стриктно на изискванията на Закона за обществени поръчки и Наредба Н-1, а именно: „Доставка на хранителни продукти в детските и социални заведения на територията на община Горна Оряховица" /№ на поръчката 00413-2024-0042/.. В указанията към тази процедура, както и в примерния договор с избрания доставчик, изри чно са упоменати изскванията за % биопродукти през 2024 и 2025 г /съответно 2 % и 3%/, както и за доказване на спазването им чрез биологичен сертификат.
В огромната част от останалите поръчки, няма дори „намек" за такова изискване, а в други - НАРЕДБА Н-1 е спомената в проекта за договор заедно с всички останали наредби, регламенти и нормативни документи, на които следва да отговарят продуктите, без обаче да са предвидени гаранции за спазването й, доказване на биопродуктите чрез биосертификат или последствия при неизпълнението на изискванията.
Прави впечатление, че дори след инициативата на г-н Стоилко Апостолов - съветник на Министъра на земеделието и храните, и усилията на Националното сдружение на общините в Република България да изпратят информация до всички общини за влизането в сила на тази наредба и включването на тази информация в информационния бюлетин на сдружението на 30 август, все още продължават да се публикуват обществени поръчки за хранителни продукти от страна на Общини - без да се съобразяват изискванията на НАРЕДБАТА.
От 02.09.2024 г. до днес /бел. 10.09.2024/ са публикувани от различни общини над 10 обществени поръчки за доставка на хранителни продукти, които не отговарят на изискванията на Наредба Н-1. Както например „Доставка на хранителни продукти за детските и социални заведения на територията на община Пазарджик" – с прогнозна стойност над 4,5 млн лв. ; „Доставка на хранителни продукти за нуждите на социални услуги в община Кърджали по 5 обособени позиции" – с прогнозна стойност 2,1 млн лв. Друг пример, който можем да дадем е поръчка за доставка на пресни, преработени и консервирани плодове и зеленчуци за нуждите на ОП „Социални дейности", детски и социални заведения на територията на община Враца" – с прогнозна стойност 2,1 млн лв. В указанията към процедурите не са упоменати никакви изисквания за доставка биологични продукти, нито представяне на биосертификат. В повечето от тях НАРЕДБА Н-1 дори не е спомената, въпреки че са изредени десетки други наредби и европейски регламенти.
Такова е положението и в голяма част от останалите обществени поръчки – публикувани от болници, социални заведения, университети и др.
Във връзка с горното, прилагаме СПИСЪК на установените от Българска асоциация Биопродукти обществени поръчки, за които считаме, че са обявени в нарушение на правилата и нормите за тяхното провеждане и МОЛЯ да извършите проверка и да предприемете незабавно всички необходими действия (бел.: с оглед вашата компетентност), в т.ч. да прекратите същите или да укажете на възложителите да изменят и/или да допълнят указанията, спецификациите и проектите на договори към провежданите поръчки по начин, че да се гарантира спазването на изискванията на НАРЕДБА Н-1 за минимален процент биологични продукти, включени в тези доставки.
Считаме, че са необходими спешни мерки, чрез които да се гарантира спазването на българското законодателство!
Настояваме също така, да бъде проведена широка информационна кампания – с ясни указания, както и организиране на обучения на потенциалните вълзложители относно процедурите за биосертификация и реда и начина на доказване на съответствието на доставяни продукти с правилата за биологично производство, разписани в Регламент (ЕС) 2018/848 — правила относно биологичното производство и етикетирането на биологични продукти и българското законодателство / Наредба № 5 от 3 септември 2018г. за прилагане направилата на биологично производство, етикетиране и контрол, и за издаване на разрешение за контролна дейност за спазване на правилата на биологичното производство, както и за последващ официален надзор върху контролиращите лица/.
Уверяваме Ви, че ще продължим да следим за законосъобразността на публикуваните обществени поръчки, както и за спазването на изискванията от вече одобрените доставчици на хранителни продукти, като ще изискваме информация от съответните възложители по Закона за достъп до информация.
Нашите надежди са, че при спазване на екологичните изисквания за обществените поръчки, българските биопроизводители ще подобрят пазарните си позиции, а българските потребители ще имат достъп до чисти и здравословни български продукти. Тези цели съвпадат и с мисията на нашата организация и ние ще направим всичко по силите си, за да гарантираме осъществяването им".
Към сигнала от Българска асоциация Биопродукти прилагат списък с обществени поръчки, за които смятат, че са обявени в нарушение на правилата и нормите за тяхното провеждане.
Коментари