Известно е, че жълтата стрида гъба понижава кръвното налягане и помага за подобряване на имунитета. Тя расте предимно в Корея, Източна Азия и Русия.

Проведени са изследвания за това как жълтата стрида гъба, известна с прозвището „гъба на дълголетието", всъщност помага за здравето. Изследователски екип от Университета Кумамото в Япония обяви резултатите от проучване, сравняващо здравословното състояние на мишки, които са консумирали жълта стрида гъба на прах, и такива, които не са консумирали, в международното списание „npj Aging".

Юичи Оике, професор в Университета в Кумамото, храни 10 мишки с жълта стрида гъба на прах и изследва здравето на сърцето им. Мишките са получавали около 9 г гъба на прах на ден за всеки килограм телесно тегло. На контролната група е давана само обикновена храна без гъби на прах.

Групата мишки, които са консумирали гъби на прах, са показали значително подобрение на сърдечната функция в сравнение с тези, които са се хранили само с обикновена храна в продължение на 12 месеца. Изследователите отбелязват:

„Мишките, които консумираха гъби на прах, показаха подобрена систолна функция на лявата камера, свързана с остаряването, и намалена диастолна дисфункция в сравнение с контролната група." Когато сърдечната недостатъчност прогресира с напредването на възрастта, се проявява хипертрофия, но при мишките, които са консумирали гъби на прах, се наблюдава намаляване на тази хипертрофична реакция.

Резултатите от теста на бягаща пътека, проведен с мишките, показват, че капацитетът за физическо натоварване на групата, която е консумирала гъби на прах, е по-добър от този на другата група. Количеството кръв, доставяно в тялото при всеки удар на сърцето, също е било с около 20 % по-високо в групата, която е консумирала гъби на прах.

Изследователите смятат, че антиоксидантното вещество, наречено ерготионеин, което се съдържа в жълтата стрида гъба, е помогнало за подобряване на сърдечното здраве на мишките. В 1 г жълта стриди има 7,6 мг ерготионеин, което е значително повече, отколкото в други храни. Изследователите заявяват:

„Ерготионеинът повишава експресията на антиоксидантни ензими и спомага за облекчаване на уврежданията, причинени от реактивните кислородни видове в тъканите" и потвърждават, че „жълтата стриди е обещаващ диетичен метод за облекчаване на спада в сърдечната и съдовата функция, свързан със стареенето".

Необходими са обаче допълнителни изследвания, за да се определи дали резултатите от това проучване могат да се приложат директно при хора. Количеството на консумираната от мишките жълта стриди не е било незначително. Това ниво е еквивалентно на човек с тегло 80 кг, който трябва да консумира 720 г сушени гъби на ден.

Д-р Робърт Билман от Пенсилванския държавен университет, който не е участвал в това проучване, отбелязва: „Резултатите, получени от проучвания върху мишки, не винаги се отнасят директно за хората", като същевременно добавя: „Въпреки това доказателствата, че ерготионеинът е достатъчно полезен за здравето, за да бъде наречен „хранително вещество за дълголетие", продължават да се натрупват."