Инфлация, по-евтин внос и екологичното законодателство на ЕС - това са основните причини за земеделския гняв, залял Европа през последните месеци. Французите също не останаха безмълвни. Вместо това излязоха по улиците в знак на протест, като настояха за преговори за цените на храните.
Те подчертаха, че не им се плаща достатъчно и са задушени от прекомерното регулиране на опазването на околната среда. По техни думи натискът от страна на правителството и търговците на дребно за намаляване на инфлацията при храните е оставил много производители неспособни да покрият високите разходи за енергия, торове и транспорт.
Споровете относно проектите за напояване и критиките по повод хуманното отношение към животните и пестицидите засилиха усещането сред застаряващите френски фермери, че са пренебрегнати.
Франция е най-големият земеделски производител в ЕС. Правителството е подложено на натиск да успокои кризата преди европейските избори през юни и годишното фермерско изложение в Париж в края на февруари.
По време на посещение в Швеция президентът Еманюел Макрон заяви, че иска ЕС да регулира вноса на пилешко месо и зърно от Украйна и да позволи гъвкавост на някои от европейските разпоредби за земеделие. Той се противопостави и на проекта за търговско споразумение между ЕС и южноамериканското търговско обединение "Меркосур" в сегашния му вид.
Още на 26 януари премиерът Габриел Атал обяви отмяната на увеличенията на дизеловия данък за фермерите. Той определи и стъпки за намаляване на бюрокрацията и предложи допълнителна помощ, включително за фермери, засегнати от болест по говедата. Проучва се подкрепа и за винопроизводителите, засегнати от спадащото потребление, като се очакват и допълнителни мерки за добитъка.
Повечето селскостопански политики и субсидии се определят на ниво ЕС. Затова Париж търси подкрепа за някои отстъпки, които планира, например 4-процентното изискване за угар (необработваема земя, която не се засажда известно време, за да се възстанови - б.а.).
Преди президента земеделският министър на Франция Марк Фено изненадващо се обърна срещу украинския внос, за да спаси родната продукция. Досега Франция се противопоставяше на действията на източните страни от ЕС за ограничаване на потоците от украинска продукция.
Коментари