За райони, в които климатът е много топъл, особено по време на зреене на гроздето, е добре лозята да се засаждат на склон и на по-висока надморска височина, за да се намали температурата и да се гарантира по-продължителното зреене на гроздето – това спомага за задържането на киселините и ароматните качества.
Това е така, защото в някои райони прекалено високата температура би предизвикала презряло грозде и дори горчивина на плода.

В по-студени райони целта е обратна – търси се по-продължително огряване от слънчевата светлина, което е жизнено важно за образуването на захарите.

Изложението е много важно за едно лозе. Правилото гласи, че лозя с южно изложение в северното полукълбо и лозя със северно изложение в южното полукълбо, получават най-много слънчева светлина.
Засаждането на склон е и мярка срещу измръзване, тъй като студеният въздух е по-тежък и се спуска към по-ниските части.

Когато става дума за сортовете, тук изборът също трябва да бъде направен много прецизно сред ранозреещите сортове. Например сортът Перла, под който се има предвид унгарския сорт Перл дьо Ксаба, е ранозреещ, което се търси за високи райони. Но има средна, дори да слаба студоустойчивост, и лозарската наука го препоръчва за райони с надморска височина до 700 метра.

Армира е сорт, който се отнася също към групата на най-ранните сортове. Гроздето му достига консумативна зрелост в края на юли или началото на август. И макар че е сравнително устойчив на ниски зимни температури, за него се препоръчва да се отглежда успешно при надморска височина до 800 метра.

Сорт Надежда пък е подходящ за отглеждане при надморска височина до 700 метра. Като цяло, тъй като над 700-750 метра е по-рисково отглеждането на лози, в тези случаи е важно да се използват студоустойчиви сортове, които могат да издържат при минус 15-20 и повече градуса под нулата през периода на дълбокия си покой. Издръжливостта много зависи и от това колко време продължават екстремните студове.
Трябва да се знае и това, че ако районът осигурява около 200 дни вегетация на растението, той става за лозарство.

Селекцията предлага за по-високите места ранни сортове, за да успяват да узреят. За такива са сочени Перл дьо Ксаба, Плевен, Черна перла, Мискет русенски, Мискет тракийски, Кардинал, Супер ран Болгар, Чауш, Шасла доре, Пино ноар.

Пино ноар
Пино ноар