В нашата страна се срещат два вида – черна и жълта сливова плодова оса. Могат да провалят изцяло реколтата, така че задъжително са нужни третирания.

Биологията и морфологията на осите е твърде сходна. По-често в масивите се среща черната сливова плодова оса. Затова ще разгледаме само нея.

Черната сливова плодова оса е един от най-често срещаните и опасни неприятели по сливата у нас - могат да предизвикат червивост и окапване на завръзите над 50%. Ларвата причинява червясване на плодовете още по джанката, трънкосливата, черешата и кайсията.

Черната сливова плодова оса има едно поколение годишно. Зимува като лъжегъсеница в пашкул в почвата на дълбочина 2 – 10 cm. По-успешно презимуват гъсениците в овлажнените песъкливи и песъчливо-глинести почви.

Какавидирането се извършва през пролетта - десетина дни след като температурата на почвата достигне 8-10 оС. Летежът на осите започва няколко дни преди цъфтежа на трънките и ранните сливови сортове, като може да се установи с бели лепливи уловки. Масовият летеж е по време на бутонизацията и цъфтежа на средно-ранните и късни сортове (Стенлей, Чачанска).

За да узреят полово осите се хранят с нектар. Снасят яйцата си през деня, когато е по-топло, в чашечните листенца и по-рядко в самата чашка в още неразтворените цветове - с показали се върхове на венечните листенца. При хладно и дъждовно време, през хладните часове на деня и през нощта се укриват в цветовете. Летежът продължава от една седмица до един месец, а продължителността на живот на осата варира от 4-5 до 14 дни.

След копулация, осите с яйцеполагалото си правят прорез по горния епидермис на чашелистчетата и полагат в образуваното джобче по 1 яйце, по-рядко по 2 и 3 яйца. В продължение на две седмици една женска снася общо 60-70 яйца. Ако цветчетата са отворени, осите не могат да снасят в тях и затова раноцъфтящите сортове не се нападат.

В мястото на снасяне се появява неправилно по форма кафяво петънце. По броя на петънцата се установява и плътността на заразяване.

Яйчната продукция зависи много от метеорологичните условия. Високите средни дневни температури и ниската атмосферна влажност за неблагоприятни за яйцеснасянето. При температура 20,5 оС и влажност 39 % яйцеснасянето се прекратява.

Ембрионалното развитие продължава от една до две седмици.
Излюпените лъжегъсеници се движат известно време по повърхността на цветовете, след което навлизат в завръзите и се хранят с вътрешността им, като ги изпълват с черна саждива материя. Повредените плодчета се познават по кръглия отвор, който лъжегъсеницата образува, за да навлезе.

Отвор при навлизане на лъжегъсеницата
Отвор при навлизане на лъжегъсеницата

Ако има втори отвор, тя е напуснала плода. При разрязване нападнатите плодове издават миризма на дървеница.

Лъжегъсениците се развиват в продължение на 2-3 седмици и повреждат от 2 до 5 плодчета, които окапват заедно с дръжките. Повреда от лъжегъсеница при разрез

Повреда от лъжегъсеница при разрез

След 1-2 дни ги напускат и търсят подходящо място за зимуване, като навлизат на 5 до 25 см в почвата, в зависимост от почвения тип. Диапаузират от 2,25 до 25 %, а понякога и до 61 %.

Борба срещу сливови плодови оси

В този етап на развитие на сливите химическото третиране е единственият начин на борба, но да знаете за следващата година:

Обработката на почвата в междуредовите и във вътрередовите пространства намалява плътността на зимуващите ларви.

Намаляване плътността на възрастните може да се постигне чрез поставяне на бели лепливи уловки, когато цветните пъпки при стандартните сортове са оформени и обвити в зелени люспи. Минималният брой уловки е 8-10 на дка, но той зависи от плътността на осите и височината на дърветата. Оптималната схема е шахматно разполагане, през дърво.

Третирането с инсектициди се насочва срещу възрастните, преди и по време на яйцеснасянето и срещу ларвите, по време на излюпването и вгризването в завръзите.

При по-ниска плътност е достатъчно едно третиране срещу ларвите. То се прилага когато 2/3 от венчелистчетата са завехнали, но не са окапали, за да се предотврати вгризването им в плодчетата. При висока плътност обаче трябва да се третира и срещу възрастните.

Във фенофаза цъфтеж прагът на икономическа вредност (ПИВ) е 2-3 възрастни на 10 стръскани клонки. Стръскването се прави сутрин при слънчево време, когато температурата не надвишава 12-130С. След цъфтежа ПИВ (за ларвите) е 2-5% повредени плодчетата – ниският процент е при по-слабо плододаване, а високият при силно.

За борба се използват контактни пиретроидни инсектициди - с активна база делтаметрин - Дека ЕК (30 -50 мл/дка), Децис 100 ЕК (7,5 - 12,5 мл/дка), Делмур – 50 мл/дка, Метеор – 0,06 - 0,09%; активна база циперметрин - Афикар 100 ЕК (30 мл/дка) Ефциметрин 10 ЕК (30 мл/дка); Сумицидин 5 ЕК (0,02 %) или фитоинсектициди на база пиретрини – Пирегард, Абанто, Крисант ЕК, Натюр Брейкър (75 мл/дка).

Посочените инсектициди са опасни за пчелите, но тъй като са несистемни и изсъхват бързо, за да опазите тези така ценни насекоми, условието е да пръскате привечер.