Постенето налага сериозни ограничения в храната. От всекидневното меню временно се изключват най-консумираните храни: яйца, месо, риба, мляко и сирене. Ето защо, за да не изпитваме затруднения и дискомфорт, трябва да подходим по-внимателно към избора на ястия. Ако не замените животинските продукти с нещо еквивалентно по отношение на съдържанието на витамини и минерали, тялото постоянно ще изпитва глад и стрес.

Днес ще ви запознаем с някои от основните правила на хранене по време на пости, а в няколко статии ще ви предложим и интересни и вкусни ястия, които са подходящи за дните по време на пости.

Правила за хранене по време на пости

#1: Яжте растителни протеинови продукти

Изключените по време на пости храни - мляко, извара, птици, месо и риба се смятат за основните източници на животински белтъчини. Тялото ни се нуждае от протеини за правилното функциониране на вътрешните органи, възстановяване на клетките и поддържане на мускулната маса. Ето защо по време на пости е важно диетата да се допълва с храни, които съдържат достатъчно количество от това хранително вещество. Растителни протеини могат да бъдат получени от бобови растения, зърнени храни и ядки.

В класацията на зърнените храни, елдата, киноата, овесените ядки и перленият ечемик заемат първите позиции по съдържание на белтъчини. От зеленчуците трябва да обърнем внимание на брюкселското зеле и броколито. Фасулът, нахутът, грахът, лещата и соята, поради химичния си състав, могат почти напълно да заменят месото.

#2: Добавете повече сложни въглехидрати

Ястията без животински продукти често изглеждат недостатъчно засищащи. Затова често посягаме към различни сладкиши, които съдържат въглехидрати. Бързо засищат, но след кратко време отново сме гладни. Сложните въглехидрати се усвояват по-бавно от организма, така че усещането за ситост продължава по-дълго.

В големи количества сложни въглехидрати откриваме в пълнозърнестия хляб, ориза, елдата и тестените изделия от твърда пшеница.

#3: Между храненията яжте здравословни закуски

Шоколад, сладкиши и други продукти, съдържащи захар, са разрешени по време на пости. Ето защо много от нас започват да злоупотребяват с тях.

Сладкишите, в големи количества, могат да бъдат вредни за здравето, така че тяхната консумация трябва да е разумна. Като здравословна закуска или междинно хранене е по-добре да вземете ядки, пълнозърнест тост със зеленчуков хайвер или хумус. Вместо кифли, яжте пресни плодове, пръчици моркови или целина.

Тези прости правила ще ви помогнат да съставите балансирано постно меню. А рецепти за вдъхновение със списък на необходимите продукти вижте по-долу!

1. Овесени ядки с бадемово мляко и ябълки 

Овесените ядки могат спокойно да бъдат поставени в челните места за най-добрите постни ястия за закуска. Тяхната универсалност дава поле на въображението. Предлагаме да приготвите каша с бадемово мляко с пресни ябълки и канела.

Продукти: 100 г овесени ядки, 250 мл бадемово мляко, ябълка, 3 суп. лъж. мед, канела на вкус, шепа орехи, сол на вкус.

Приготвяне: Разрежете ябълката на две. Едната половина оставете за украса, а другата – обелете и нарежете на ситно. Орехите се накълцват.

Сипете бадемовото мляко в тенджера и оставете да заври. Добавете овесените ядки и сол. Прибавете нарязаните ябълки. Сварете кашата според указанията на опаковката.

Преди сервиране полейте с мед и украсете с останалите резенчета ябълка, поръсете с канела.

2. Картофени палачинки 

За да приготвите постни картофени палачинки всъщност ви трябват само картофи и растително масло. Това е страхотен и евтин вариант за закуска.

Продукти: 5 картофа, глава лук, 2 суп. лъж. брашно, сол и черен пипер на вкус, 1 ч. лъж. провансалски билки, растително масло за пържене.

Приготвяне: Картофите се измиват, обелват и настъргват на едро ренде. Обелете лука, настържете го на ситно ренде и го добавете към картофите.

Подправете със сол и черен пипер, добавете сухите билки и брашно и разбъркайте. Загрейте в тиган растителното масло. Сипете с лъжица от картофената смес в сгорещеното масло и пържете до златистокафяво от двете страни. Готовите палачинки наредете върху домакинска хартия, за да отстраните излишното масло.

Сервирайте с пресни зеленчуци.

3. Крем супа от броколи и аспержи 

Крем супата може да се направи от различни зеленчуци. Всичко зависи от въображението. Опитайте комбинацията от броколи и аспержи. Кокосовото мляко е по желание.

Продукти: 400 г броколи, 100 г аспержи, 2 картофа, глава лук, 30 мл зехтин, 100 мл кокосово мляко, 1 л вода, сол и черен пипер на вкус.

Приготвяне: Картофите се обелват и нарязват на кубчета. Лукът се обелва и нарязва на ситно. Загрейте зехтина в тенджера и запържете лука до златистокафяво. Прибавете в тенджерата водата и изчакайте да заври. Добавете картофите, броколите и аспержите, нарязание на третини. Посолете, поръсете с черен пипер и варете, докато зеленчуците омекнат.

Когато зеленчуците са готови, заделете няколко стръка аспержи за украса, а останалите зеленчуци пасирайте с блендер до гладкост. Налейте кокосовото мляко, затоплете малко и сервирайте с крекери.

4. Леща, задушена със зеленчуци 

Леща със зеленчуци е добър вариант за евтино постно меню. Това ястие може да се приготвя почти всеки ден, като се редуват зеленчуците или понякога се добавят гъби.

Продукти: 300 г зелена леща, 1 морков, глава лук, 1 тиквичка, 1 червена чушка, 1 жълта чушка, 600 мл зеленчуков бульон, дафинов лист, щипка сушена мащерка, щипка червен пипер, 1 суп. лъж. доматено пюре, сол на вкус, 30 мл растително масло.

Приготвяне: Морковът, тиквичката и чушката се нарязват на произволни големи филийки, а лукът – на полумесеци. В дълбок тиган загрейте растителното масло и добавете нарязаните зеленчуци. Задушавайте на среден огън около 10 минути.

Изплакнете зелената леща няколко пъти, след което я прибавете в тигана със зеленчуците. Посолете, добавете червен пипер, мащерка и дафинов лист и разбъркайте. Налейте зеленчуковия бульон. Ако няма бульон, заменете с вода. Изчакайте да заври. Покрийте с капак, намалете котлона и оставете да къкри около 20 минути. По средата на варенето на лещата се добавят парченцата тиквичка. Ако ги сложите в началото при останалите зеленчуци, ще се разварят твърде бързо. Прибавете доматеното пюре, разбъркайте и оставете да къкри още около 3 минути.

Постният обяд е готов!

5. Фасолада 

Фасолада е традиционна гръцка супа от бял боб.

Продукти: 200 г бял боб, глава лук, 1 морков, 2 стръка целина, 2 домата, 250 мл настъргани домати, 1,5 л вода, 2 суп. лъж. зехтин, щипка риган, щипка мащерка, сол и черен пипер на вкус.

Приготвяне: Накиснете боба за една нощ. На следващия ден го прехвърлете в тенджера и залейте с вода. Поставете на котлона и оставете да се вари на умерен огън около час. Лукът и морковът се нарязват на ситно, целината се нарязва на филийки. В тиган в зехтин се задушават нарязаните зеленчуци. Подправя се със сол и черен пипер.

Попарете доматите с гореща вода и ги обелете. Нарежете на кубчета. Заедно с настърганите домати прибавете в тигана към останалите зеленчуци и оставете да къкри под капак около 15 минути. Добавете мащерка и риган и разбъркайте.

Добавете задушените зеленчуци към боба. Подправете със сол, ако е необходимо и гответе още 10 минути.

Засищащата постна супа вече е готова!

6. Кюфтета от грах 

Кюфтетата от грах са много засищащи сами по себе си. Към тях, като гарнитура, е достатъчно да направите лека зеленчукова салата. Освен това можете да ги използвате за сандвичи или да ги вземете със себе си на работа.

Продукти: 200 г грах, 2 глави лук, 1 морков, 2 скилидки чесън, 2 суп. лъж. грис, връзка копър, 1/2 ч. лъж. кориандър, сол и черен пипер на вкус, галета за паниране, растително масло за пържене

Приготвяне: Грахът се залива обилно с вода и се вари до пълното му омекване. Нарежете лука на ситно и го запържете до златистокафяво в растително масло. Добавете ситно нарязаните моркови и задушавайте още 5-7 минути. Копърът и чесънът се нарязват на ситно.

Сложете сварения грах в купата на блендера, добавете грис, запържените зеленчуци, чесъна и копъра. Подправете със сол и черен пипер и пасирайте. Оставете за 15-20 минути, за да набъбне гриса.

Оформете кюфтетата и оваляйте в галета. Изпържете в тиган със сгорещено олио, докато станат хрупкави.

7. Пюре от сладък картоф 

Вместо традиционните картофи, пюре може да приготвите и от батати. Малко по-сладко е на вкус, но определено си заслужава да опитате.

Продукти: 2 сладки картофа, 30 мл растително масло, щипка индийско орехче, сол и черен пипер на вкус.

Приготвяне: Обелете бататите и ги нарежете на дебели филийки, така ще се сварят по-бързо. Прехвърлете парчетата в тенджера и покрийте с вода, оставете да заврат. Посолете и варете до омекване.

Отцедете течността, добавете индийско орехче и черен пипер. Пюрирайте до гладкост, подправете с растително масло. Сервирайте.