Трябва да се различават болести, повреди и недостатъци

В този есенен период лозарите най-много се вълнуват от направата на хубаво домашно вино и основателно се питат един друг „къде сгреших“. Всички те знаят, че най-различни причинители могат да доведат и до най-различни слабости или грешки при домашното производство на вино и се интересуват как да ги елиминират.

Всеки стопанин, уважаващ себе си трябва поне да се научи да ги различава и да знае кога става дума за болест, кога за по-невинна повреда, кога за пропуск или недостатък.

Виното е един уникален жив организъм, който се разболява от болестотворни микроорганизми, както и хората. И това е най-опасното, което може да ни се случи. Именно такива организми имат свойството да заразяват и най-здравите вина и лекуването им трябва да започне веднага.

Друг случай е, когато става дума за забелязани повреди по виното - тогава става дума за установени от стопанина химични и физични изменения в състава му, които може и да не са болестни, но също влошават качестото на напитката.

Недостатъците на домашното вино са на трето място. Те най-често могат да се дължат дори и на реколтата. Например, ако гроздето не е било добре узряло и е обрано и заложено като материал, или пък не е било опазено от болести. Виното може да пострада и тогава, когато гроздето не е било съхранено добре.

Внимание: Болестите, които най-често се срещат при домашните вина, са и най-упорити. Те са цветясване, вкисване, провлачване и превръщане.

От повредите най-често в домашни условия се натъкваме на кафяво пресичане и странични миризми и привкус.

Недостатъците са по-редки като явление – те най-често се дължат на излишък или недостиг на някои от съставките на виното.

Болестите

Списъкът на неприятните заболявания, чието късно откриване или отстраняване води до невъзстановима загуба на виното, не е кратък.

Когато се открият едни от признаците, винопроизводителят трябва да действа веднага и решително, защото често опасните винени болести провокират патогени, които навлизат в мъстта и не се лекуват.

На първо място при правенето на вино е много важна хигиената. Трябва да се работи със стерилни ръце, инструменти и съдове. Свободният достъп на въздух заедно с висока температура също много бързо може да утежни здравното качество на виното.

Оцетно вкисване

Болестта е характерна за вина с под 14 градуса. Развива се благодарение на достъп на въздух и висока температура.

Причинява се от бактериите, които са способни бързо да превръщат алкохола в киселина.

На първо време се усеща лека миризма на оцет, след което на повърхността на виното се появява тънък бял полупрозрачен филм, който понякога има и леко синкав отенък. Няколко дни по-късно тази пелена потъва до дъното, като образува оцетно гнездо от тънък слой бели утайки.

Как да се предотврати и лекува?

Виното трябва да се пази от достъп на въздух, да се съхранява при ниски температури (10-12°C). В началните етапи на заболяването, отстраняването на филма и пастьоризацията могат да помогнат.

Цветясване

Появява се в естествените вина, които съдържат по-малко от 12% алкохол.

Причина стават и патогени, които при излагане на кислород и висока температура от рода на 22-28°C обработват алкохола до въглероден диоксид и вода.

Първо на повърхността се образува гладък бял или жълтеникав филм, който се увеличава по размер и става по-дебел и неравен. На последния етап се разпада, а вследствие на това виното има неприятна миризма и воден вкус.

Предотвратяване и лечение: Трябва да се използват само чисти съдове, виното да се предпазва от кислород и да се съхранява при ниски температури.

В ранните етапи виното да се прелее през тънка тръба в друг съд. В някои случаи обработката със сяра помага.

Т.нар. млечно вино

Появява се при високо съдържание на захар, както и замърсени с млечно-кисели бактерии вина.

Болестта се развива при температура 20-25°C в дълбините на виното. При ярко осветление може да се видят засегнатите слоеве - във вътрешността им има дълги проблясващи влакна.

Вследствие на това виното става мътно, има миризма на кисело и неприятен кисел вкус.

Предотвратяване и лечение: Да не се използват съдове и принадлежности, които са били в контакт с млечни продукти. Могат да помогнат пастьоризация, избистряне на виното и последващо филтриране.

Миши вкус и аромат

Той може да засегне всички вина - червено, бяло, шампанско, десертно. При болното вино се появява характерен неприятен метален вкус и мирис, който наподобява на дъх от екскременти от мишки.

Постепенно напитката става мътна, а неприятният вкус се увеличава.

Допускат се две причини – или дрождите са били в близост до мухъл, или се дължи на сложни биохимични процеси в мъстта.

Горчиво вино

Вината, при които са използвани загнили суровини, може да нагарчат. Трябва да се спазва стриктно технологията, както и да е направен много внимателен подбор на плодовете.

Лечение: Невъзможно е напълно да се премахне горчивината, но в някои случаи може да се опита да се смекчи вкусът като се добави захар или винен спирт -10-15 процента.

Коркова болест

Причината за нея е нестерилен корк, в чийто микропори живеят патогенни бактерии. Виното придобива неприятна миризма на гнило дърво.

Предотвратяване: Трябва да се прави стерилизация на корковите тапи, могат да се предпочетат изкуствени пластмасови или силиконови аналози. Лечението е невъзможно.

Цветясване или цъфтеж
Цветясване или цъфтеж
Млечно вино се получава при прекаляване със захар или досег с млечно-кисели бактерии
Млечно вино се получава при прекаляване със захар или досег с млечно-кисели бактерии
Ако дрождите са били в близост до мухъл може да се появи неприятният миши вкус и аромат
Ако дрождите са били в близост до мухъл може да се появи неприятният миши вкус и аромат
Гнили части в гроздето могат да предизвикат горчивина
Гнили части в гроздето могат да предизвикат горчивина
Стари коркови тапи могат да предизвикат т.нар. коркова болест
Стари коркови тапи могат да предизвикат т.нар. коркова болест