По време на бременността храненето на зайкините изисква строг контрол. Необходимо е да се осигури пълноценно хранене, достатъчно вода за зайците и не на последно място – достатъчно светлина в клетките, без вредни газове. Последното е много важно, тъй като излишъкът от амоняк бавно отравя тялото и засяга потомството.
За да да са здрави, добре развити зайците,
на женските трябва да се
дава фураж с добро качество
Да не се допуска в дажбите да има мухлясали и осланени храни, както и антибиотици. Те могат да причинят настинки, отравяне, смърт на плода или аборт. Нарушенията на стомашно-чревния тракт при зайци (подуване на корема, диария) влияят неблагоприятно върху развитието на плода. Трябва да ги храните редовно в едни и същи часове: зайците в този случай показват по-малко безпокойство, а храносмилателният им тракт не е претоварен.
Не променяйте драстично вида и състава на хранене. Около седмица преди раждането количеството сено, трева или тревни брикети в дажбите се намалява. По това време увеличете обема на минерални и витаминни фуражи. Добре е да добавите 1 грам рибено масло (една чаена лъжичка съдържа приблизително 5 г). Важно е да избягвате да безпокоите малките зайци. При силна уплаха зайците понякога правят резки скокове, което може да причини синини, ненормално развитие на плода и аборт. Тялото на заека изпитва най-голямо натоварване по време на кърмене. Нуждата от хранителни вещества на кърмещите зайци се увеличава драстично, тъй като освен собствените им нужди, храната е необходима и за производството на мляко за потомството.
По време на лактацията заекът
произвежда до 180 г мляко на ден
(понякога повече). Млякото съдържа до 20% мазнини, 15% протеини, около 2% захари, до 2,5% минерални вещества. За да се образува такъв високо хранителен продукт, са необходими много добре смилаеми разнообразни фуражи. Следователно кърмещите зайци трябва да се хранят обилно, като в диетата се въвеждат разнообразни концентрирани и сочни храни.
Най-добрата храна през този период са:
- през лятото - зелена трева (за предпочитане бобови или зърнено бобови);
- през зимата - добро разнотревно или бобово сено, картофи, кореноплодни и грудкови култури, силаж.
Делът на концентратите в диетата се увеличава до 60-70% (от хранителната стойност на дажбата). На зайците се дават овес, царевица, грах, пшенични трици, слънчогледов шрот (60–80 г), фуражна мая (5 г), костно брашно (3–4 г).
Нормите на хранене се увеличават от 20-ия до 45-ия ден на лактацията. За всеки заек през зимата се добавят 30 г концентрати и 20 г сено; през лятото - 25 г концентрати и 60-100 т трева.
Коментари