Градината вече заспива, но желанието ни за градинарстване – не! Чудейки се каква задачка-закачка да си измислим, какво предизвикателство да си поставим за идните хладни дни, открихме – водна градина в стаята.
Първите асоциации естествено са за наводнение, разярените физиономии на съседите от долния етаж или мокро куче или коте с агонизиращи край него рибки по пода.
Шегата настрана, водната градина първо не е толкова трудна за създаване, второ - не е нужно да бъде в големи мащаби и трето, в никакъв случай не бива да бъде асоциирана с беди. Напротив!
Малък объл съд с ромон на вода би придал хармония в пространството, може да ви помогне да успокоите напрежението, а не на последно място да подобри качеството на въздуха в помещението.
Какво трябва да знаете и да имате, за да създадете миниатюра с вода? Съд, декорации и растения. Но не какви да е растения...
Най-важно е да има светлина
Хидрофилните растения също са много видове. Различават се по форма, цвят, размер, капризи и т.н. Всички обаче са обединени около изискването за светлина. Много светлина.
Точно както по-познатите ни сухоземни растения, така и водните имат нужда от нея, за да могат да си произвеждат енергия и храна, благодарение на фотосинтезата.
От друга страна, почвата или какъвто и да било субстрат, като среда за растеж на корени, не е задължителна необходимост.
Независимо дали водните растения ще съжителстват с рибки, или не, изискванията на различните видове трябва да са сходни. Тоест, правилото растенията да са приятели и да имат сходни желания остава в сила.
Три типа, но заедно
Водните растения освен красиви, могат да бъдат и полезни, функционални. Те абсорбират въглероден диоксид и освобождават кислород, могат да натрупват нитрати, да пречисват водата, да служат за храна на рибките, ако ги отглеждате съвместно и т.н.
Според разположението си във водата, аквариумните зеленийки биват 3 типа. Ето кои са те:
* Растения за субстрат
Повечето водни растения, които имат нужда от субстрат, се размножават предимно чрез резници и по-рядко от семена. Те могат да бъдат използвани за фон в аквариума и са перфектни за начинаещи.
Едно от основните правила е да не се засаждат прекалено дълбоко или прекалено плитко. В зависимост от вида, тези растения достигат около 20-30 см, предлагат голямо разнообразие от форми и багри.
Vallisneria, Cabomba и Elodea са отлични представители, с които всеки може да започне.
* Малки храстчета във вода
Тези водни растения са изумително красиви. Всичките им стъбълца се развиват от една точка в основата, което ги превръща в умалени размери на добре познатите ни храсти.
Растежът им е много ускорен и имат нужда от много и ярка светлина. Мястото им в аквариума е в средата и на преден план. Ако предните типове са еквивалент на скелета в една градина. Или с други думи - дърветата, то тези са еквивалент на храстите.
Важно е да бъдат засадени самостоятелно, а поддръжката им да се извършва по индивидуален план, независимо че съжителстват с други зеленийки.
Видове, с които да стартирате са Anacharis, Ambulia, Bacopa australis.
* Плаващите са най-интересни
Носещи се на повърхността на водата, снабдени с изумителни начини за плаване, тези растения се отглеждат най-лесно. За тях е необходима само вода като среда на живот, но не бива да се подценява и нуждата от светлина. Колкото повече, толкова по-добре и толкова по-бързо се развиват.
Crystalwort, Hornwort, Anacharis са видовете, с които не би трябвало да имате проблеми, докато усвоите тънкостите на водните растения.
Снимка: 4-3-3
Коментари