Български фермер отговаря: Голям брой заболявание се свързват с появата на стомашни киселини. Симптомите, които показват наличието на стомашни киселини, са чувството за горчив или кисел вкус в гърлото, „раздуване“ на стомаха, къркорене или оригване. Паренето обикновено възниква след хранене и може да трае в продължение на няколко часа.
Трябва е да се знае, че причина за появата на киселини в стомаха е производството на солна киселина в състава на стомашния сок. По своята същност тя спомага за обработката на храната, но при повишено сокоотделяне или при наличието на „пропуски” от страна на защитните механизми на стомаха, тя попада в хранопровода. При това положение, в продължение на часове киселината оказва влияние върху лигавицата на хранопровода, което поражда усещането за болка, парене и неразположение.
Особено важно е лечението на стомашните киселини да е своевременно, тъй като в обратен случай нелекуваните стомашни нарушения могат да предизвикат редица последици. Предписаното лечение трябва да се спазва стриктно и да се завърши без прекъсвания, защото всяко пренебрегване на терапията може да доведе до нови атаки на киселинност.
Много хора смятат, че паренето и болката се премахват с лъжичка сода за хляб. Това действително е така, содата бързо неутрализира високата киселинност, но в края на краищата вреди на стомаха, защото след "потушаването на пожара" се подават сигнали към него и следва производството на още киселина. Освен това при настъпилата химическа реакция се отделя газ - въглероден диоксид, който води до уригване и може да изхвърли кисело стомашно съдържимо към хранопровода
Когато се лекуват стомашните киселини, не е препоъчителен приемът на содата за хляб. Тя само облекчава моментното състояние, но може да доведе до по-тежки последствия