Български фермер отговаря: От няколко години вече разсадниците у нас предлагат т. нар. колонни овощни видове. Най-често това са сортове ябълки и круши, но има и праскови, сливи и др. Съветът ни е да потърсите разсадник близо до мястото, където живеете или където искате да засадите дръвчето.
Колонният тип се характеризира с това, че овощното дърво не нараства много, тъй като почти не образува корона. То наподобява палмета, но е много по-компактно и по-слабо разклонено. Ориентировъчно достига размери около 60 см в диаметър и до 2.5-3 м височина. Плодовете се образуват на разклоненията в близост до основното стъбло.
Тези дръвчета са много подходящи за малки градини и дворове. От тях може да се направи и редица от няколко на брой дръвчета, които се засаждат близо едно до друго.
По принцип тези овошки могат да се засаждат и в саксия, но при нашите условия има вероятност корените да измръзнат, тъй като се намират в по-малък обем почвена среда.
Въпреки че не се различават много от обикновените овощни видове, колонните дръвчета трябва да се обгрижват много внимателно от стопаните си.
Засаждането се прави през есента или пролетта, както и при останалите овощни видове.
Няколко са акцентите, на които трябва да се обърне внимание:
Мястото трябва да е топло и добре осветено. Ако се засади на сенчесто място, върхът може да се изтегли прекалено.
Дръвчето се полива и тори редовно, тъй като кореновата му система е разположена в плиткия почвен слой, заради слабата подложка, на която е присадено.
Редовно се преглежда за поява на болести и неприятели и при нужда се третира.
ОСИГУРЕТЕ ОПРАШВАНЕ!
Ако решите да си засадите колонно дръвче, не бива да забравяте за опрашването. Затова задължително се информирайте от консултантите в разсадника, кой сорт го опрашва и си купете и от него, ако го нямате в градината.