Има опасност от рахит и хиповитаминоза А
Червенобузките обичат месо, плодове и зеленчуци, насекоми, малки рибки и/или обезкостено месо от риба и, разбира се, храна за костенурки, която се купува от зоомагазин. Отглеждат се в терариум, чиято големина трябва да бъде съобразена с големината на самата костенурка.
Червенобузата костенурка е водна, но диша с бели дробове т.е. трябва да поема въздух през ноздрите. На нея също е нужно пространство над водната повърхност, където да може да се "пече", било то на слънце или на лампа, прикрепена към терариума или намираща се над сухата повърхност. Водата трябва да е между 24-30 градуса, като под лампата температурата трябва да е над 30`С.
Правилното хранене е главното условие за успешното отглеждане на сладководни костенурки. Повечето храни, които обичайно се предлагат на червенобузите костенурки (месо, малки пеперуди, калмари), са адекватни единствено по отношение на белтъчно съдържание. Някои фабрично приготвени гранулирани храни са балансирани по отношение на белтъчини, мазнини, витамини. Практически обаче всички храни не съдържат необходимото количество калций
А месото е най-лошият вид храна от всички достъпни видове. Рахит и хиповитаминоза А се развиват в почти всички случаи, когато костенурките се изхранват единствено с месо. Месото може да се добавя към гранулираните храни за костенурки, тъй като не всички от тях съдържат необходимото количество белтъчини. За съжаление костенурки, привикнали към сурово говеждо месо, трудно приемат други видове храни. Когато костенурките се изхранват единствено с месо, има опасност от появата на рахит и хиповитаминоза А. С напредване на възрастта в храната на костенурките все по-голям дял заемат хранителните съставки от растителен произход
Ако в аквариума се посадят водорасли, то костенурките с удоволствие ще ги пасат. В качеството си на растителна храна са подходящи: листна салата, младо зеле, блатна леща, анахарис, спирогира, едогониум, Nasturtium fontanum и др.
Коментари