Най-разпространените болести по стайните растения са: сиво гниене, вкорковяване, антракноза, загниване на корените, загниване на стъблото, чернилни гъби, брашнеста мана, петна по листта и други.

Сиво гниене

Сивото гниене е гъбна болест, която може да се появи при голяма въздушна и почвена влажност и застоял въздух.

По поразените листа, цветове или стъбла се появява светлокафяво гниене, което при повишена влажност се покрива със сива плесен.

По цветовете се забелязват малки кафяви петънца, които постепенно могат да доведат до загниване на цветята.

Борба: Трябва да се намали влажността на въздуха и поливането. Необходимо е редовно да се проветряват помещенията. Отстранете заразените части на растението. Унищожете заразената почва. Напръскайте със системен фунгицид.

Ботритис (сива плесен)

Плесента покрива цялото растение, ако то е на влажно, хладно и при застоял въздух. Застрашени са растенията с меки листа(бегония, циклама, глоксиния, сенполия).

Отрежете и унищожете заразените части. Махнете заразената почва. Напръскайте със системен фунгицид.

Намалете поливането и пулверизирайте, подобрете проветряването.

Вкорковяване

Вкорковяването се появява при преполиване и недостатъчно светлина.

По долната повърхност на листата се появяват твърди коркоподобни петънца.

Борба: Отстранете пострадалите листа. Поставете растението на по-светло място и поливайте по-рядко.

Загниване на корените

Често срещано заболяване, причинено от преполиване при кактуси, сукуленти, палми, африканска теменужка и бегонии. Най-напред листата пожълтяват, увяхват и постепенно умират. Развиват се гъбички, които предизвикват загниване на корените.

Борба: Опитайте да спасите растението чрез премахване на загнилите корени.

Загниване на стъблото се предизвиква от гъбички, които се разпространяват бързо при преполиване, ниски температури и застоял въздух.

Борба: Отстранете заразената тъкан. Ако заразата е в напреднал стадий, изхвърлете растението заедно с пръстта.

Антракноза

Антракнозата е болест, която се развива по листата на палми и фикуси при прекалена влажност и топлина. По връхчетата на листата се появяват тъмни кафяви ивици.

Борба: Намалете въздушната влажност. Отстранете заразените листа и ги унищожете. Напръскайте растението със подходящ фунгицид.

Чернилни гъби

Чернилните гъби се появяват под формата на черен налеп по листата, в резултат на което, нападнатото растение изостава в развитието си. Тези гъбички се развиват по лепкавата “медена роса”, отделяна от въшки и оранжерийни белокрилки.

Борба: С влажен памучен тампон премахнете черния налеп и изплакнете с хладка вода поразените листа.

Брашнеста мана

Брашнестата мана е бяла плесен, която се появява по повърхността на листата.

Борба: Проветрявайте редовно. Отстранете поразените листа и напръскайте със системен фунгицид.

Петна по листата се причиняват от бактерии и гъбички при прекалена въздушна влажност. Малките кафяви влажни петна в началото са малки, а по-късно се уголемяват и постепенно унищожават целия лист.

Борба: Отстранете и унищожете болните листа и напръскайте със системен фунгицид.

Освен това...

Полягане

Гъбичките нападат корените и кореновата шийка на разсада. Стъбълцата се сгърчват, загниват на равнището на почвата и полягат. Използвайте стерилизирана почва, засявайте на плитко и не преполивайте. При първите белези отстранете засегнатите растения, подобрете проветряването и преместете разсада на по-хладно. Полейте с калиев пергаманганат.

Черен Крак

Болест при стъблените резници, особено при пеларгониума. Основата на резника почернява поради ботритис. Отстранете веднага заразения резник. Причината е преполиване или лошо дрениране. Следващия път, когато залагате резници от пеларгониум, поддържайте почвата по-суха, не покривайте със стъкло или полиетилен.

Ръжда

Единственото растение, което може да се зарази от тази рядка болест е пеларгониумът - по долната повърхност на листата се воявяват концентрични кръгове от спори. Махнете и изгорете заразените листа, проветрявайте редовно и напръскайте с медни фунгициди. Не размножавайте црез заразени резници.

Вируси

Растежът може силно да се забави и често стъблата се изкривяват. По листата се роявяват групички от бледозелени или жълти петна. По цветовете - големи бели ивици. Инфекцията се пренася от насекоми или вече е била в растението при закупуването му. Изхвърлете растението, ако сте сигурни в диагнозата.