Очарованието на лавандулата
Lavandula angustifolia е вечнозелен кичест полухраст с линейни, сребристосиви мъхести листа и достига максимум 60 см. височина. Цветовете и са разположени в класове, които са синьовиолетови. Период на цъфтене от месец юни до юли, често до септември.
Грижи: Субстратът е богата на варовик, глинесто хумусна градинска пръст. полива се малко и не се наторява. Презимува на закрито. Ако изсъхне, в немразовити дни се полива умерено. През пролетта клонките се отстраняват и растението се отрязва с 1/3. Може да зимува на светло и немразовито.
Място: Слънчево.
Размножаване: Чрез семена, в градината се саморазсажда. Сортовете - чрез летни резници, които лесно се вкореняват в смес от градинска пръст и пясък.
След като прецъфти, може да се подрязва, за да се подмлади. Подходящо е да се засажда под високото стебло на роза или наредете около съда с розата саксии с лавандула. Лавандулата не допуска листни въшки по розите.
Пиперът се култивира успешно на слънчев балкон
От дребните бели цветове се развиват ъгловати, в началото зелени, а по - късно червени плодове. Периодът на цъфтене е от юни до септември.
Грижи: Субстратът е глинесто-хумусна хранителна градинска пръст. Поддържа се винаги леко влажен. В горещи дни се полива ежедневно, а когато се развият цветовете, се подхранва всяка седмица.
Място: Обича слънчево и горещо място.
Размножаване: Чрез семена. Засява се през февруари/март в топла размножителна леха. Младите растения се засаждат поединично в саксии. Не се изнасят на открито до края на май.
Всички части на растението с изключение на плодовете са отровни.
Мащерката - омая в розово и виолетово
Цветовете са розови до виолетови. Период на цъфтене от юни до септември.
Грижи: Субстратът е глинесто-песъчлива хумусна градинска пръст. Обича варовик. Почвата се смесва с малко минерално брашно. В периода на израстване се полива малко, тъй като растението понася суша. Презимувалите растения се наторяват веднъж през април и след първото подрязване. Презимува на светло и прохладно място, почти сухо. През пролетта се подрязва, за да пусне нови издънки.
Място: Обича слънчево и горещо място.
Размножаване: Засаждане през март до май - никне на светло, с по-старите растения през пролетта чрез разделяне. Чрез резници или отводи се размножава през лятото.
При беритба не се реже много дълбоко, за да може растението да пусне нови издънки. Засадете мащерката заедно със или до други растения. Силният аромат отблъсква листните въшки.
Розмаринът има уникални лечебни качества
Растението се полива само през периода на растеж. Поливайте след като почвата е изсъхнала. Понася пряка слънчева светлина. Той достига максимална височина 20 см. Розмаринът има вечнозелени остри листенца, които при потъркване отделят приятен аромат. Цъфти от април до юни със светлосини цветчета. През януари, февруари и март листата изсъхват.
Грижи: Субстратът е глинесто-песъчлива, хумусна пръст. Добре е в почвата да има голямо съдържание на пясък, за да се отцежда по - добре излишната вода. Не се тори и изисква умерено и внимателно поливане, не бива да подгизва. Пресажда се на всеки две години като се премества в по - голям съд. Когато прецъфти, растението може да се подреже.
Място: Растението понася най-добре слънчево и топло място. Понася и по-сух въздух. Задължително трябва да се пази от течение. Растението трябва постепенно да привиква към промяната на температурата и светлината - например през есента трябва да се внася за по 1-2 седмици на полусянка, преди да се внесе окончателно на закрито. През пролетта и лятото е добре да стои на балкона. За зимата оптималната температура в затворено помещение е 10-12 градуса, а през лятото минималната трябва да е 20, ако растението е на открито. След късните майски застудявания се изнася отново на открито.
Размножаване: Размножава се през пролетта и лятото чрез резници. В периода на израстване се полива малко, но не трябва да изсъхва напълно.
Храстът на розмарина е идеален за бонсай. Той има и лечебни свойства. През Средновековието има данни, че е използван за борба с подаграта и ревматизма.
Градински чай
Цъфти от юни до август, с дребни, виолетови цветове, разположени в съцветия във формата на клас. Листата на градинския чай са вечнозелени, продълговати и покрити с мъх. От тях се разнася и ароматът на растението.
Грижи: Субстратът е глинесто-песъчлива варовикова градинска пръст. Почвата се поддържа винаги леко влажна. В горещи дни се полива всеки ден. През лятото се подхранва 1-2 пъти. Листата се откъсват постепенно отвън навътре. При беритбата се внимава да се запази сърцевината, тъй като от нея излизат нови листа. След като салвията прецъфти, тя трябва да се ореже до 1/3 от височината си, за да продължи да расте компактно. През есента се подрязва на половина. През пролетта може да се скъси още веднъж.
Място: Салвията предпочита топли и слънчеви места, с умерено суха, добре отцеждаща се почва, в която да има варовик.
Размножаване: Размножаването става чрез резници в началото на лятото. Семена се засаждат на разстояние 25 см. направо в съда от април до юни, а когато са на закрито и по рано. покрива се леко с пръст - никне на тъмно. В периода на израстване се поддържа по-скоро суха, отколкото влажно.
Салвията се комбинира добре в лехи с гипсофила, лавандула, сантолинат и рози.
Магданозът е незаменим
Субстратът е глинесто-хумусна пропусклива градинска пръст. Обогатява се с минерално брашно или се напръсква с бигор. Засява се през март направо в съда. Семената се покриват леко с пръст - никне на тъмно. През април се изнася на открито. Поддържа се винаги влажно, но не мокро. Наторява се слабо през 14 дни. Презимува на закрито, на светло и прохладно. Поддържа се леко влажно.
Място: Светло до полусенчесто.
Размножаване: През пролетта.
Листата се изрязват, когато растенията са развити напълно. Свежият магданоз е богат на витамин С.
Босилекът е едногодишно растение
Субстратът е хумусна глинесто-песъчлива градинска пръст. Пръстта не трябва да изсъхва, за да не изпадат листата. Наторява се през четири седмици. Върховете на издънката се изрязват, за да се разклони по-добре.
Място: Силно слънчево, защитено от вятър и дъжд. Растението е изключително топлолюбиво. Не се изнася навън преди юни.
Размножаване: През пролетта се засява върху субстрат. Не се покрива с пръст - никне на светло. Босилекът започва да расте още при температура под 14 градуса. Семеначетата с височина 10 см. се засаждат на снопчета в саксии или сандъчета.
Коментари