Бакопата е висящо растение със ситни бели цветчета. Комбинацията между нея и ярка бегония например е много ефектна за терасата. Единственото, с което трябва да се съобразите, е, че бегонията обича яркото слънце. В момента на пазара се предлагат 5 разцветки от нея.
И циганчето би стояло добре на терасата. Още повече че то цъфти почти през цялото лято и е многогодишно. Серията "Мини Джини" е по-дребна, но цъфти по-обилно. Серията "Нова Гвинея", е 12 цвята и цъфти с по-едри цветове.
Предимството на торенията е, че издържа на сянка, цъфти в синьо и розово.
Калибрахоята е с бели цветове подобни на петунията, но по-дребни. Въпреки че калдъръмчето се смята по-скоро за бордюрно растение, то също може да озелени балкона ви. При него листната маса е малка, тъй като листата са месести и дребни като борови иглички.
Ако нямате нищо против да използвате пластмасови саксии, в парниците можете да си поръчате всякакви готови комбинации от насадени цветя. Купете и течна тор и периодично подхранвайте с нея растенията, за да се радвате на по-дълъг и по-обилен цъфтеж.
ЗА СЛЪНЧЕВО ИЗЛОЖЕНИЕ:
Успешно растат едногодишните цветя - невен, агератум, петуния, астра, портулака, циния, немезия, дребноцветните хризантеми, карамфил, резеда, флокс, лобелия, годеция, ароматния тютюн, миниатюрните гергини.
От двугодишните са подходящи теменужките и маргаритките. Ако имате възможност да поставите опори засадете виещите се ипомея, кобея, декоративен грах, тунбергия.
От многогодишните изберете виещи се рози, клематис, дива лоза. Великолепна украса за слънчевия балкон са стайните бегония, колеус и пеларгония, които през зимата може да съхранявате у дома и отново да ги разсадите на следващата пролет.
На балкона бързо нарастват кактусите, сукулентите, лантаната, зокума, нара и останалите стайни любители на слънцето. Трябва само постепенно да ги привикнете към условията на открито, както и да ги предпазвате от преките слънчеви лъчи. На топъл и достатъчно светъл балкон може да отглеждате подправки - магданоз, босилек, розмарин, кориандър, мента.
ЗА СЯНКА ИЛИ ПОЛУСЯНКА:
Дори и да нямате южна тераса, пак имате голям избор.
На полусянка се чъвстват добре едногодишните - агератум, тагетес, лобелия, петуния, резеда. По-едри стават на сянка цветовете на виолата. На сенчест балкон се чувстват добре стайните фуксии, клубеновата бегония, вечноцъфтящата бегония, бръшлянът, мушкатото.
Ако имате остъклен балкон, това значително подобрява условията на цветята, удължава цъфтежа и предпазва цветята от пролетните и есенните студове и от вятъра.
ОСНОВНИТЕ ПРАВИЛА:
Обикновено пространството на балкона е ограничено. Затова го използвайте разумно и не го разхищавайте. Би било добре, ако използвате саксии, които са окачени на тавана, стените или парапета. Цветарниците, които са по-компактни, също са подходящи. Не правете грешка да наредите саксии по пода, тъй като те само ще пречат.
Съобразете избора на цветя, както и начина, по който ще ги разположите с микроклимата на вашия балкон. Например, ако изложението е южно, по-голямата част от растенията не биха издържали на жарките слънчеви лъчи през летните дни.
Бъдете откровени със себе си и си дайте сметка, реално колко време сте готови да отделите на вашата балконска градина. По-добре е първоначално да не се хвърляте на грандиозен проект, който не е по силите ви.
Ако решите да засадите на балкона си многогодишни растения, трябва да знаете, че през студените месеци ще е необходимо на приберете саксиите вътре в жилището си. Разполагате ли с подходящо място, където растенията да презимуват?
Коментари