Предварителните продажби повишават прогнозируемостта за производителите
Изкупната кампания на тютюна е към своя край и при 4-те сортови групи, които се отглеждат в страната. На места дори е приключила, особено за ориенталските – Басми и Каба Кулак. Тяхното значение е водещо, защото представляват около 70-72% от общото производство у нас за последните 10 селскостопански цикъла. От другите две (едролистните Бърлей и Виржиния) остава да се изкупят още около 15%.
Средната цена за различните сортове варира между 7 и 9 лв. на килограм. След финализиране на кампанията се очаква в страната да бъдат произведени близо 6000 т тютюн, като тенденцията е възходяща и за реколта 2025 г. се очаква 10% ръст или около 7000 т общо производство. Това стана ясно от думите на Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010). Той споделя, че стремежът на сектора не е свързан с производството на количества, а по-скоро се стреми към качеството на тютюневата суровина.
С края на изкупната кампания се поставя старта на новия цикъл, т.е. производителите започват подготовката на терените за лехите, върху които ще отглеждат разсада за кампания 2025 г. Снабдяват се с качествени семена, като една от иновациите, върху които Цветан Филев акцентира, е практиката да се работи с модерни сортове тютюн, които са адаптивни към променящите се климатични условия всяка година, на територията на страната, както и в цяла Европа. Това са сортове, които се търсят както на вътрешния, така и на външния пазар - интересни са и за търговците, с които тютюнопроизводителите предварително преди всеки стопански цикъл сключват договорите си за производство и реализация на тютюневата суровина. Работят изцяло на принципа „продай преди да произведеш", което им гарантира добра прогнозируемост, успешна и навременна реализация. Председателят на асоциацията смята, че тютюнопроизводството е пример за останалите браншове по отношение на мястото си в агрохранителната верига и достъпа до пазари, защото предварителното сключване на договори с търговци повишава стабилността на сектора и рентабилността на производителите.
От 2010 г. насам секторът не разчита на европейски интервенции. Единственият инструмент за подпомагане е преходното национално доплащане или Преходната национална помощ за тютюн (ПНПТ), която се получава наравно с подкрепата за дребни и едри преживни животни. В момента се изготвя индикативен график за плащанията, чийто допустим бюджет по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони (СПРЗСР) за 2024 г. е 70 898 348 лв., като се прилага до края на програмния период (2027 г.) с намаляващ бюджет с по 5% годишно. На последния Консултативен съвет по тютюна в МЗХ, браншовите организации в сектора предложиха ставка от 5,40 лв. за производителите на сортова група Басми с количества до 2000 кг и 4,10 лв. за количества над 2000 кг. За сортови групи Каба Кулак и Бърлей, предложената ставка е 4 лв./кг, а за Виржиния – 3 лв./кг. НАТ-2010 полага усилия подпомагането на сектора да бъде заложено и в следващия програмен период 2028-2034 г.
Още за тютюнопроизводството четете в новия брой на в. "Български фермер" от 3-9 февруари
Коментари