След тричасово заседание в Народното събрание вчера Временната парламентарна комисия, която трябва да установи всички факти, свързани с чумата по дребните преживни животни, не стигна до никакво решение за това как държавата може да се справи с проблема, заради който ЕК може да наложи тежки санкции на България.
Какво стана ясно на заседанието на комисията?
По правило след първите положителни проби стадото, където е открито заболяването, трябва да бъде евтаназирано. Това обаче не беше направено и досега фермата е под карантина, а затворените в кошарите овце вече окуцяват от застояване.
Собственикът на фермата Георги Илиев каза: "Животните са налице, не са болни и искам карантината да отпадне". Той отрече, че купуват овце от Гърция.
Във фермата има около 1760 овце. Те са на петима собственици, които са свързани - баща, двама сина и две снахи, а животните се гледат заедно. След като първите взети проби излязоха положителни, бяха взети втори проби, които потвърдиха същия резултат. Въпреки това животните в стопанството не са евтаназирани, а продължават да са под карантина.
Илиев каза, че не допуска хора в обекта си, защото се страхува да не заразят животните с нещо. Според него те са здрави, агнят се и единственият проблем е липсата на движение заради карантината, което може да доведе до окуцяване.
Оказа се, че
затвореното стадо вече е
и без задължителния ветеринарен лекар
"След като не допускате никой ветеринарен доктор, кой се грижи за здравословното състояние на всички животни? Никой!". Така Илиев отговори на въпроса на депутатите от комисията.
Досегашния ветеринар на фермата се отказва от тях заради проявена агресия към него: "И аз трябваше да избера - или си губя работата и да подам сигнал при съмнение, или да прикрия заболяване и да вляза в затвора", каза той.
Пред комисията директорът на Областната агенция по храните потвърди, че проби са вземани само от това стадо, но не и от останалите в трикилометровата зона, което е задължително. Според него БАБХ си е свършила работата, но фермерите не искат да допуснат експертите да вземат проби. Това обаче ще навреди на всички овцевъди: "В един момент ще ни спрат износа на млечни продукти за цяла България - за 5-ти за 10 години", каза той.
Председателят на НОКА Симеон Караколев съобщи, че по негова информация част от животните от фермата вече са извън трикилометровата зона. Той смята, че решението какво да правят е на стопаните в карантинирания обект, поне докато то не засегне цялата икономическа ситуация. България не изнася животни, но 80 процента от овчето мляко отива за експорт, така че санкция за износ на живи животни не е фатална, но такава за износ на мляко и млечни продукти би била, добави той.
Караколев също отбеляза, че в село Сигмен ситуацията е много тежка и призова Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) за съставяне на експертна комисия с представители на катедра "Заразни болести" в Тракийски университет, която да излезе с експертно решение каква е диагнозата, какво следва, заразно ли е това заболяване или не, за да се успокои секторът.
Служебният заместник-министър на вътрешните работи Любомир Йосифов представи дейността на органите на МВР във връзка със случая с овцефермата в района на Велинград, като обясни, че органите на реда са имали основна задача да запазят обществения ред, както и здравето и живота на лицата, намиращи се в тази зона. Той припомни, че след информацията за констатирана чума в района на овцефермата освен собствениците ѝ имаше представители на БАБХ, както и лица от различни райони на страната, организирали се като протестираща група чрез социалните мрежи. Част от протестиращите няколкократно правеха опит да извършат провокативни действия и да ескалират напрежението, което не беше допуснато. Бяха парирани всякакви такива опити и беше дадена възможност на протестиращите свободно да изразят своя протест, отбеляза Йосифов. Считаме, че нещата бяха балансирани и органите на МВР свършиха своята работа професионално, обобщи заместник-министърът.
Попитан дали към настоящия момент от МВР констатират напрежение в района на фермата или неизпълнение на наложените мерки от БАБХ, Йосифов посочи, че след 6 декември 2024 г. и издадената заповед за недопускане превозването на животни са изградени контролно-пропускателни пунктове и по думите му нещата на този етап са безпроблемни и няма констатирани такива случаи. Ако има, веднага ще уведомим съответните органи и ще можем да реагираме, добави той.
Избиването на животните, които продължават да са здрави – не е решение на проблема, смятат фермерите.
Какво ще е решението на проблема във фермата обаче, така и не стана ясно.
Коментари