Разликите обаче ще бъдат изравнени след приемането на бюджета за 2025 г. увери служебната министръка на финансите Людмила Петкова

До приемането на бюджета за 2025 г. държавните чиновници ще останат "заковани" на старата минимална заплата от 933 лв. докато частните фирми са длъжни да увеличат прага на 1077 лв.

Това стана ясно на брифинга след заседанието на Министерския съвет, на който финансовата министърка Людмила Петкова обясни финансовата рамка, предлагана от служебния кабинет. 

Тя обясни, че размерът на минималната заплата на държавните служители е определена в Закона за държавния бюджет за 2024 г. Заради постановлението на МС обаче частният сектор е длъжен да вдигне минималните възнаграждания. "При приемането на бюджета за 2025 г, той се приема и влиза в сила от 1 януари 2025 г. Всички разлики, които се получават, ще бъдат изравнени с новия бюджет. Имали сме подобни случаи с удължителните закони", каза финансовата министърка.  

Служебното правителство поема отговорност държавата да не е в хаос и да бъде осигурено нормалното функциониране на фискалната политика, заяви Петкова.

Министърката отбеляза, че създалата се ситуация показва наличието на законодателни пропуски. Според нея Законът за прилагане разпоредбите на бюджетните закони от предходната година или т.нар. удължителен закон за бюджета, не е уреден законодателно никъде. Затова сега служебният кабинет предлага свой закон на парламента като кризисна мярка. Петкова подчерта, че сега не може да се внесе удължителен закон за 2025 г., тъй като през 2024 г. структурата на закона за държавния бюджет е различен в сравнение с предходните години.

Разликите идват от разходната част - заради приетите за закони, предвиждащи за ръст на заплатите във висшето образование, Министерството на отбраната и МВР.

Петкова увеличи, че и трите увеличения ще влязат в сила от януари. Ще влезе в сила и увеличението на минималната работна заплата. То няма да важи за държавните служители, при които ще важи сумата от 933 лв. от бюджета за 2024 г. При приемането на бюджета за 2025 г. обаче всички разлики ще бъдат доплатени.

"Когато няма приет закон за бюджета до края на годината, са в сила 3 разпоредби - по отношение на държавния бюджет, по отношение на бюджета на Държавното обществено осигуряване и по отношение на бюджета на НЗОК. Въпреки че има регламентирана правна рамка за прилагането им, при липсата на приет бюджет, съществуват законови празноти", изтъкна тя.

При приемането на бюджета за 2025 г. всички разлики, които се получават със забавяне приемането на бюджета, ще бъдат изравнени. "Аз не знам кога ще бъде приет бюджетът за 2025 г., но бюджет за 2025 година ще има", заяви финансовият министър. 

На въпрос какво се случва с минималните пенсии, ако предлаганият законопроект не бъде гласуван от парламента до 7 януари, Петкова каза: 

"Минималната пенсия ще се изплати колкото е за 2024 г, ако има някаква корекция след това - ще се направи. Няма да бъдат оставени хората без пенсии или социални помощи".

Заплатите в МВР, МО и висшето образование влизат в сила от 1 януари с размерите, така както са гласувани през 2024 г., т.е. с увеличенията от 30 до 50%. За ресторантьори, хляб и брашно се връща стандартната ставка от 20%.

Няма проблем в събирането на здравни вноски без приет редовен бюджет за здравната каса. Същото важи и за другите осигурителни вноски, каза финансовият министър.

Петкова отбеляза, че внесените в НС бюджетни закони все още не са гледани дори в парламентарни комисии. Всеки си носи отговорността - и за действие, и за бездействие, каза тя.