В красива градина е приятно не само да се разхождате по пътеките, но и да съзерцавате нейната красота, облегнати на шезлонг или седнали в удобен стол. Такава почивка помага по-лесно да се постигне хармония със заобикалящата природа.

Градинските мебели отдавна са неразделен атрибут от ландшафтния дизайн, който има важна роля в цялостната композиция.

Ако купувате нови, трябва да вземете предвид всичко: удобство, здравина, мобилност, дизайн, цветова схема. Но нотката на здравословен прагматизъм е особено важна при избора на материал.

От традиционните естествени до най-модерните изкуствени, гамата от материали за производство на градински мебели непрекъснато се разширява. Новите технологии съчетават здравината на метала и лекотата на пластмасата, топлината на дървото и крехкостта на стъклото в един продукт. Дизайнерите създават ефектни и функционални колекции, комбинирайки на пръв поглед несъвместими материали.

Водоотблъскващи, UV-устойчиви синтетични тъкани осигуряват дълъг живот на продукта. Така че възможностите да изберете вашите градински мебели са почти безкрайни.

Как да изберете

Тъй като изборът на градински мебели е огромен, за да не се объркате, трябва да се ръководите от определени критерии. Можете да започнете само от най-значимите.

На първо място, това е съществуващият или планиран ландшафтен дизайн на обекта. Градинските мебели, които ще бъдат монтирани върху него, не трябва да излизат от общия стил и концепция, а да са в хармония с тях. И заедно с красив и естетичен външен вид, изпълняват всички функции, необходими на собствениците.

Но това, че мебелите хармонично се вписват в околното пространство, не гарантира, че вашите очаквания, свързани с отдиха на открито, ще бъдат напълно оправдани. За да се случи това, обърнете внимание и на някои други критерии.

Комфорт

Ако ще ви е неудобно да седите в някой фотьойл или диван, тогава няма значение от какъв материал са направени, каква форма са и колко добре се съчетават с вашите цветни лехи и беседка.

Удобството трябва да е приоритет! Едно от печелившите решения е използването на възглавници. Те са в състояние значително да увеличат комфорта на различни дивани, пейки и кресла.

Мобилност

Това също е важен критерий, тъй като ще трябва да пренареждате градинските си мебели поне два пъти на сезон: в началото на топлия период и след края му. Оставянето на градински мебели на открито за есенно-зимния период е най-малкото неразумно. Изберете такива, които можете да изнесете в градината без много усилия и след това да ги занесете на мястото за съхранение. Ще бъде по-добре, ако имат минимално тегло, а ако складът има малка площ, тогава е подходящ сгъваемият дизайн.

Практичност

Тъй като градинските мебели се използват на открито, те трябва да издържат на различни метеорологични изненади без загуба на външен вид и функционалност - изгарящо слънце, силен вятър, мъгла, дъжд и др. Уверете се, че всички елементи са достатъчно здрави и материалът, от който са направени, не се поврежда от ултравиолетовите лъчи и високата влажност (или са покрити със специално защитно съединение).

Декоративност

Тъй като озеленената зона е красиво място, мебелите, стоящи върху нея, трябва да имат привлекателен външен вид. Гледайки ги, трябва да се изкушите да седнете/легнете и да се отпуснете, съзерцавайки гледките.

Цветове

По отношение на цвета са възможни варианти, всичко зависи от конкретния ландшафтен дизайн. Градинските мебели могат да имат единен стил и в същото време ярки цветови ефекти. Основното нещо е да не прекалявате с тях.

ВАЖНО! Мебелите в ландшафтния дизайн са правилно избрани само ако притежават всички горни качества едновременно.

Комплекти

Чудесен вариант за тези, които не са твърде уверени в стиловете, са комплектите градински мебели. Те вече са идеално съчетани по дизайн. Вие само ще оцените тяхното удобство и комфорт.

Не забравяйте, че е много трудно да създадете комфортна среда, като използвате разпръснати маси и столове. В много серии мебели от различни производители артикулите хармонично се комбинират и допълват, създавайки цялостен ансамбъл. Например, табуретката може еднакво успешно да се справи както с основната си функция, така и с ролята на малка маса, в успешен комплект с шезлонг.

Традиционно в ландшафтния дизайн се използват мебели от ратан, дърво, метал, камък, и пластмаса.

--------------------------

Плетената класика

е идеална за всеки двор. Те създават уют и са декоративни, издръжливи и леки. Предлагат се с възглавници за комфорт. Въпреки влагоустойчивите покрития, препоръчително е да ги прбирате на закрито не само през зимата, но и по време на дъжд.

За тези, които са решени да поставят плетени мебели на открито в градината, има подобни комплекти от синтетични влакна. Външно те почти не се различават от естествения ратан. Понякога компаниите изпълняват един и същ модел в две версии - от ратан и от изкуствени влакна.

Дървото

хармонично се вписва в ландшафтния дизайн и може да има най-разнообразен вид.

Може би е невъзможно да се намери материал, който да хармонира с градинската картина по-добре от дървото. Дървен комплект изглежда еднакво добре на парцел със селска къща и до тухлена вила. Вписва се идеално както в класически, така и в пейзажни градини. Ето защо дървените мебели са толкова търсени.

Въпреки това, не всяко дърво е подходящо за външни условия. Тикът е любимец на производителите на мебели. Но това не означава, че дъбът, борът или акацията, които са ни по-познати, са по-малко подходящи. В крайна сметка много зависи от качеството на обработката. Съвременните защитни съединения повишават устойчивостта на влага на дървото, удължавайки живота му. И най-новата технология позволява на сравнително евтината акация или на бора да се конкурират с тиковото дърво.

Металните

външни мебели са подходящи за модерни и класически стилове. Най-красивата версия е кованата мебел, а най-практичната е алуминият.

Камък

Мебелите от камък са лукс, монументалност и масивност. Този материал не се страхува от никакви капризи на времето...но не можете без възглавници.

Пластмаса

Пластмасовите мебели са с широк ценови диапазон, разнообразие от опции и стилове и мобилност. Единственият съвет - не купувайте евтина пластмаса, тя не трае дълго.

Мебелите, изработени от полимери, които са устойчиви на ултравиолетова радиация и механични натоварвания, са значително по-скъпи, но също така ще издържат много по-дълго. А продуктите от подсилена пластмаса могат да се конкурират по сила и надеждност с дървените.

Изисквания към външните:

  • устойчивост на влага;
  •  лесни за поддържане;
  •  леко тегло;
  •  трайност;
  •  UV устойчивост;
  •  запазване на цвета и формата.