Могат да го правят и любителите, които желаят да отглеждат сами

Дворното отглеждане на лозата е известно и у нас от най-дълбока древност, още повече, че разполагаме с условия, които са благоприятни за нейното развитие.

Можем да берем грозде, да си правим вино, да обвиваме стени, беседки, тераси, дървета, да покриваме стобори и засенчваме алеи.

Под опитната ръка лозницата може свободно да се направлява и да се създават най-разнообразни красиви форми. Но основното е, че лозата е високодобивно растение, което при асмовидно отглеждане може да дава до 50-100 кг грозде от една лоза, а в отделни случаи и много повече.

Сортове

За дворното отглеждане могат да се използват всички десертни сортове, но е най-правилно да се засаждат буйно растящи и високодобивни сортове, които дават големи гроздове, с красива и привлекателна външност и с добри вкусови качества.

Особено голям интерес и днес в дворовете представляват сортовете Болгар, Италия, Хамбургски мискет, Червена лисича опашка, Чауш, Урум юзюмю, Бяла лисича опашка и безсеменните сортове, както и много от десертните нови сортове, навлезли у нас.

Бяло едро без семе също заслужава голямо внимание за асмовидно отглеждане поради това, че при тази резитба има добра родовитост, дава едри, рехави гроздове, с дълги цилиндрични зърна, обагрени жълтокехлибарено, с розова окраска при дръжчицата, което ги прави оригинални и с много привлекателна външност.

За районите с по-високо надморско равнище

Там гроздето на късно- и среднозреещите сортове не успява да узрее, затова трябва да се избират много ранните и ранните сортове, като Перл дьо Ксаба, Шасла доре, Царица на лозята и някои от новите ранни десертни хибриди.

Изборът на място за асми трябва да се прави в зависимост от целта, която се преследва, но при всички случаи лозата расте и плододава най-добре на достатъчно осветени от слънцето места.

Преди засаждането на лозите почвата трябва да се подготви 2-3 месеца по-рано. Лозите могат да се засаждат напролет или наесен. При нашите условия много добри резултати се получават при пролетно засаждане.

Разстоянието между лозите трябва да бъде 1-2 м. Лозите се засаждат по същия начин, както и при обикновените лозя. Желателно е да се избират първокласни, елитни лози с много силно развита коренова система и голяма надземна част поради това, че те се развиват още от самото начало много по-буйно, отколкото по-слабите лози.

В такъв случай при подготовката на лозичките непосредствено преди засаждането им корените могат да се оставят малко по-дълги. От пръчките се избира най-силната, която се реже на чеп с 2 очи, а останалите се почистват.

Преди засаждането най-добре е в дъното на дупката да се сложат няколко лопати добре угнил оборски тор, след което да се посипе рохкава пръст и чак тогава да се засади лозичката. Засаждането и останалите грижи през първата и втората година са еднакви, както и при обикновените лози.