Тъкмо замириса на пролет и се захванахме с кърска работа и пак затрупа сняг. Да, да, баба Марта е непостоянна стара дама, своенравна, но и много обичана от малки и големи. Според синоптиците ни очакват минуси до 5-7 под нулата и плюсове над 20-25, гарнирани със сняг, дъжд и ветрове през целия месец. През март, само след десетина дни ще сменим и часовника на летен режим. Дните ще са пролетни, а нощите зимни. Но... вижда й се края на зимата!
С нетърпение чакаме опасността от слани и мраз да премине, за да можем да сътворим цветните си мечти в градините и по балконите. И точно тук се намесват няколко разкошни растения, които да помогнат на надеждата и да успокоят нетърпението на градинарите, и които да засеем преди последните пролетни слани.
На първо време ще ви разкажем за едно разкошно секирче, което всъщност всички наричат грахче, но то не се сърди. Lathyrus odoratus е едногодишно растение, което у нас не е много разпространено. Подходящо е за арки, перголи, огради заради своята катерлива същност. Цветовата гама е много разнообразна и предимно в розово-лилаво-бялата гама. А какъв сладък аромат се носи около цветовете само...
Декоративният грах, както още го наричат, се фука с парфюма си и многобройни цветове, подходящи както за градинска и балконска украса, така и за аранжиране на букети. Отстраняването им само засилва напъните на растението да цъфти още по-обилно.
Напук на деликатната си външност, латирусът е кораво растение. Засяването на семенцата му трябва да се извърши при първа възможност за работа в градината, без да се чака преминаването на опасността от слани. Поникването става бавничко, необходими са между 7 и 15-20 дни. Хубаво е семената да се накиснат преди сеитба, а почвата да се обработи и подхрани предварително с компост и оборски тор.
Мястото задължително трябва да е слънчево през по-голямата част от деня. Опитните градинари съветват веднага след поставяне на семената в почвата да се осигури подходяща опора. Също, да се помисли за подходящи съседи, които да засенчват корените и да допринасят за завършен вид на кътчето.
И още един съвет – пензирайте връхчетата на младите поници, за да стимулирате разклоняване. През цялата вегетация поддържайте умерена влажност в почвата, а в началните етапи на нарастване, помагайте на стъбълцата да поемат по правилния път.
Сладкото грахче ще се отблагодари богато за грижите, но не само с цветове и аромат, както повечето цветя. То ще спомага развитието и на растенията около себе си, защото като типичен представител на семейство Бобови, образува симбиоза с азотфиксиращи бактерии. А те на свой ред улавят азот от въздуха и го натрупват в почвата.
Берете цветовете в сутрешните часове, когато парфюмът им е най-силен, отстранявайте прецъфтелите, но си оставете и някоя и друга шушулка, за да си съберете семенца. Имайте предвид, че сладкият аромат ще привлече много полезни насекоми. Трябва да бъдете бдителни за листни въшки и охлюви, особено в началните етапи на развитие.
Многоцветният фасул дава всичко от себе си,
за да направи градината или балкона разкошни и цветни от първите топли дни до последните през годината. Phaseolus coccineus е пореден горд член на семейство Пеперудоцветни/Бобови. Може да се срещне с няколко латински, английски и български имена, но у нас е най-познат като смилянски боб.
Не се чудете защо го представяме от декоративната му страна. Огнените цветове наистина ще украсят всяко местенце, което му е отредено, дори балкона. А защо казваме, че дава всичко от себе си? Защото в крайна сметка цъфти повече от обилно, а шушулките и бобчетата ще намерят място в кухнята. Сами си направете сметка дали е удачно да го отглеждате. Ако не друго, то мъжете ще си затворят устите, че “от това салата не става”. Става и то каква! А и не само салата.
За да дадете добър и ранен старт на този колкото декоративен, толкова и ценен вид фасул, засейте едрите семена в саксийки няколко седмици преди последните слани за района ви. Поддържайте субстрата влажен, но не мокър и дръжте на топличко. В градината или на балкона може да се изнесе или директно да се засее в края на април и началото на май.
Основно задължение на градинаря е да осигури адекватна опора, защото увивните стъбла могат да надхвърлят 2-3 метра. Арка би му стояла чудесно. Ако пък нямате възможност за такава, изберете нисък сорт, макар такива у нас да се срещат рядко.
И още един разкошен боб,
който с огромно удоволствие да отгледате е т. нар. люляков фасул или Dolichos. Растението е едногодишно, катерливо, което налага осигуряването на опора, много впечатляващо заради пурпурната си листна маса и ароматни, лилави цветове. Шушулките също са обагрени в интересни тъмни тонове, ядливи са и декоративни.
Люляковият боб произхожда от тропическите части на света и като такъв изисква високи температури и въздушна влажност, за да се развива добре. Засяването на семената е подходящо да се направи седмица-две преди последните слани, а директната сеитба се извършва, когато опасността от повратен мраз премине.
За отличен ефект се препоръчва засяването на няколко семена в едно гнездо. Растежът е бърз, дори буен, цъфтежът – обилен и пленителен, особено за любителите на екстравагантните краски.
Всички бобови култури са застрашени от нападение на листни въшки и акари, затова бъдете внимателни. Не са малко и патогените, но с любов и правилните грижи ще се радвате на уникални лиани. Успех!
Коментари