Андалуската синя кокошка е създадена в Испания (в южната област Андалусия - оттам и наименованието й) през 1846 г. Целта на селекционерите била създаването на порода с красиво синьо оперение и отлична продуктивност
Днес при кръстосването на две андалуски птици само половината от потомството е със синьо оперение. Останалите пилета ще бъдат черни или бели.
Външният вид на андалуската синя кокошка е наистина идеален. По стандарт характеристиките на кокошките и петлите от породата са еднакви. Те се различават по гребена: при петлите той е равен, голям, с ясно изразени зъбци, а при кокошките лежи на една страна.
Очите на птиците имат кафяв или жълто-червен оттенък. Клюнът е среден и оцветен в сиво.
Околоушната част е с по-светло оперение в сравнение с останалата част на тялото на птиците, менгушите са много нежни на пипане и са оцветени в червено.
Главата им има леко удължена форма с кръгло изпъкнало чело. Шията е средно дълга, извита. Гърдите са окръглени, широки, както и гърбът на птиците.
Оперението е гъсто, плътно прилягащо с удивителна синя окраска с черен кант на всяко перце
Крилете са много високо поставени, плътно притиснати отстрани.
Опашката е извита, леко отхвърлена назад, с дълги рошави пера при петлите.
Пищялите им са дълги, сиви, при подрастващите птици - с черноват оттенък. Ходилата им им са добре развити, на всеки крак има по 4 пръста.
Не се допускат птици с черни опашки, както и наличие на бели пера по опашката и крилете.
Кокошките тежат 2,3-2,7 кг. Петлите - 3,2-3,6 кг.
Малките пилета се оперяват постепенно
Подрастващите птици приличат на гълъбчета
При кръстосването на андалуска кокошка и петел само половината от излюпените пилета са със синьо оперение - 50%. Останалите ще бъдат черни или бели - по 25%.
Излюпените андалуски пилета се оперяват постепенно - обикновено на 1-месечна възраст. Някои пилета се оперяват значително по-късно - дори до 2-месечна възраст.
Младите птици малко приличат на гълъбчета заради удължения дълъг корпус, окраската и малката глава.
Но още от първите дни по окраската на пуха може да определите разцветката на възрастната птица.
Особено внимание трябва да се обърне на младите птици, които трябва да се хранят с протеинови фуражи.
Всяко пиле трябва да получава по 30 процента нарязан пресен зелен фураж през лятото, а през зимата - тревно брашно.
Сините красавици снасят до 180 бели яйца годишно
Месото им също е вкусно и много крехко
Андалуската синя кокошка представлява интерес за любителите на необичайни кокошки
Тази красива порода кокошки има добра яйценосност. Още първата година синята кокошка може да снесе до 180 средно големи яйца. Средното тегло на яйцата е 60 г, а окраската им е традиционно бяла. Средно една кокошка снася 3-5 яйца седмично
Това е достатъчно добро количество за месо-яйчна порода с декоративна външност. Тези кокошки достигат полова зрялост на 6-месечна възраст затова успяват да снесат много яйца.
При това красивите птици са и много добър източник на крехко месо.
За съжаление кокошките от породата са с много лошо развит майчин инстинкт. Това пречи на нормалното развъждане на породата от птицевъди-любители. Затова с тази дейност е по-добре да се занимават професионалисти.
Средно оцеляемостта на пилетата е 93%, а на възрастните птици - 87%.
Коментари