По принцип повечето растения, които предпочитат сянка или полусянка, се справят добре и в по-бедна почва. При засаждането на растенията задължително се поставя органична тор в дупката, след което периодично растенията се торят и се поливат редовно. Обогатяването на почвата в сенчестата градина върши чудеса. Подходящи са изгнила листна маса и кори от дървета.
Правилното поливане също е от изключително значение. През по-сухите периоди растенията, които живеят на сянка, трябва да се поливат по-често.
По принцип повечето градински растения, които виреят на сянка (под дървета и храсти), са луковични, които цъфтят рано напролет, преди дърветата да са се разлистили. Има обаче и подходящи за сянка видове, които цъфтят през останалата част на годината. Такова е например едногодишното циганче (Impatiens). На сянка циганчето с всичките му разновидности вирее чудесно. От две пакетчета семена ще отгледате минимум 50-тина растения Стигат половин метър и цъфтят непрекъснато още от пролетта. Освен това следващите години се самозасяват.
ПОЧВОПОКРИВНИ
За градината, в която слънцето е по-малко, можете да изберете и няколко вида растения, които покриват по-големи площи и оформят нещо като цветен килим. Такива са Anemone blanda (Анемония бланда, хубава съсънка), Brunnera macrophylla (Брунера макрофила), Градински каладиум (Caladium hortulanum). Подходящи многогодишни видове са тези с атрактивна по форма и цвят листна маса, които по правило се нуждаят от минимални грижи.
МНОГОГОДИШНИ
Има редица многогодишни растения, които виреят добре на сянка. Ключът към успеха при тях е в допълнителното обогатяване на почвата. Те се размножават по принцип чрез разделяне на корените, може и чрез резници и по- рядко от семена.
Такива са Функията (Hosta) и Aстилбето (Astilbе). Функията е изключително устойчиво и дълготрайно многогодишно. Тя осигурява в градината изобилие от тучни листа и забележителни пурпурни или бели цветове. Растението лесно се адаптира към различни условия и ситуации. Може да се използва за гранични лехи или да расте сред други многогодишни цветя. Астилбето е идеалното многогодишно за сенчести и полусенчести градини. Предпочита богатите на хранителни вещества почви и защита от силното следобедно слънце, което може да причини изсъхване на растението. Цветовете му са много красиви - в розово, бяло, прасковено и др. Добре е да се разделя през 2 - 3 години, за да се окуражи цъфтежа.
Хубавото при тези растения е, че с времето те стават все по-пищни и атрактивни - туфите стават по-големи, листата по- плътни, а цветовете по-наситени. В сенчестата градина ще виреят успешно почти всякакви видове ПАПРАТИ и някои популярни дървета и храсти (камелия, рододендрон, бреза, върба и др.). Размножаването на папратите става чрез спорите (взимат се чрез разтръскване на листата върху лист хартия), които се слагат във влажна пръст, в сандъче, докато станат около 20 - 25 см, след което се пренасят в градината. Дървесните видове се размножават сравнително лесно, от резници.
Коментари