Някои от тях са свързани с болести, причинени от неправилно хранене. Други са причинени от опаразитяване на животните. Такъв е случая и с
крастата, която се причинява от кърлежи,
и то от няколко вида. Затова и заболяванията са различни - псоритоза, акарусова и хориоптесова краста.

По принцип заболяването е хронично

Но най-масово се развива през студените и влажни месеци - есенно, зимно и пролетно верме. Тогава кърлежите се размножават най-интензивно и бързо
опаразитяването обхваща цялото стадо.

В началото невинаги се забелязват промените по кожата и вълната. Най-характерният признак е, когато овцете започнат силно да се чешат със заден крак, трият се в различни предмети и дори се хапят със зъби, имат кърлежи, които водят до развитието на краста.

Засягат се местата с по-дълга вълна, затова е препоръчително през оборния период на отглеждане често да преглеждате вълната. Ако животното има краста, като разтворите вълната, ще видите, че кожата е възпалена. На по-късен етап се образуват възелчета, които след това стават на мехурчета. Те се спукват и от тях изтича течност (ветеринарите го наричат ексудат). В резултат на това вълната се слепва и по-късно в тези участъци опада.

Внимание! Всеки стопанин трябва да знае, че лошите условия на отглеждане - топли и влажни кошари, създават благоприятни условия за развитие на крастните кърлежи.