До края на декември 52 000 стопани ще получат над 1 млрд. лв. по основното подпомагане на доходите

В петък започна прием на заявления за подкрепа на нови земеделски стопани в рамките на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони. Тази интервенция се прилага за първи път у нас, заяви министърът на земеделието и храните Георги Тахов на откриването на XII-ия Национален агросеминар „Следващата селскостопанска революция".

В рамките само на една година по линия на Стратегическия план ще отворим приеми за над 3,7 млрд. лв., съобщи още министър Тахов. Той информира, че за 2024 г. по интервенциите са предвидени 1,429 млрд. лв., а през 2025 г. предстоят да се отворят общо 19 различни процедури за над 2,2 млрд. лева. Тахов допълни, че тези интервенции са едни от най-атрактивните и с широк спектър от дейности, целящи модернизирането на земеделието и развитието на местните икономики.

„До края на годината има не повече от 20 работни дни - ще изплатим над 1 млрд. лв. на земеделските стопани, като най-голямото ни плащане предстои по интервенцията „Основно подпомагане на доходите за устойчивост, по която са кандидатствали над 52 000 фермери", съобщи министърът и подчерта, че се полагат усилия за връщане на традиционните срокове и нива на плащания.

„Имаме амбицията да платим всичките 10 интервенции за обвързано с производството подпомагане за животни, мярка 10 – агроекология, 11 – биологично земеделие. Продължават с пълна сила и плащанията по ПРСР (2014- 2020) и „Програмата за морско дело и рибарство", каза още министърът.

Сред приоритетите на министерството е темата за напояването, която Тахов определи като „ключова за развитието на сектора" и по време на церемонията по награждаване в конкурса за „Агробизнесмен на България"-2024 г., организиран от в. „Български фермер". Той съобщи, че за първи път от десетилетия е изготвен стратегически план за модернизация и разширяване на напоителните площи, като целта е те да достигнат до 8 млн. декара.

„Цел номер 1 за мен като министър на земеделието е изграждане на система за напояване в България", заяви той и допълни, че „към момента вече са приключени и въведени в експлоатация съоръжения по 5 проекта, а до края на годината ще бъдат завършени още 5 обекта. Инвестициите на стойност 110 млн. лв. ще подпомогнат модернизирането на напоителните системи в страната и икономия на водата с минимум 50%".

Още за предстоящите приеми и за новите правила за биоживотновъдите, които влизат в сила от 1 януари четете в новия брой на в. "Български фермер" от 2-8 декември