Очакваните валежи - около нормата за месеца, ще увеличават влагозапасите в 50 и 100 сm почвен слой

В началото на декември се прогнозира съществено понижение на температурите, което ще доведе до затихване и прекратяване на вегетацията при есенните посеви в по-голямата част от полските райони на страната. Изключения ще се наблюдават по Черноморието, където се очакват по-високи температури, близки до бологичния минимум, необходим за протичане на вегетационни процеси при зимните житни култури.

В началото на месеца, вследствие продължителното есенно засушаване, голяма част от посевите с пшеница ще прекратят вегетацията си неукрепнали, в начален стадий на развитие. При зимните житни култури преобладават фазите: поникване и начално листообразуване (1-2 лист), което поставя под въпрос успешното им презимуване. Малка част от посевите в североизточните райони (Търговище, Силистра, Провадия) където влагата през първата половина от есента не бе лимитиращ фактор, са във фаза трети лист и начало на фаза братене (района на Провадия) – подходящата фаза за зимуване.

До края на първото и през повечето дни от второто и третото десетдневие прогнозираните температури, близки до климатичните норми, ще поддържат в покой зимуващите земеделски култури. През месеца се прогнозират минимални температури до минус 10°С, които в условия без снежна покривка и при по-продължително задържане ще бъдат критични за неукрепналите, във фаза поникване и начално листообразуване, зимни житни култури.

Очакваните валежи през декември, около нормата за месеца, ще увеличават влагозапасите в 50 и 100 сm почвен слой. През третото десетдневие на ноември нивото на почвените влагозапаси в по-голямата част от страната бе необичайно ниско за сезона. На места в Тракийската низина (Пловдив, Пазарджик, Чирпан), където ноемврийските валежи бяха оскъдни, отсъстваше продуктивна влага в целия еднометров почвен слой.