Продължаваме напред и хипотетично отбелязваме задължителните задачки на цветарите през цялата година докато сме още в нейното начало. Ако имате тефтер, в който си водите записки, прехвърлете дейностите, които смятате за подходящи. Запишете ги и се подсещайте. Скоро ще публикуваме още интересни и полезни тънкости за цветарството. Сега се отправяме към последното тримесечие от годината. То е някак близко, сякаш беше вчера и в крайна сметка наистина беше така. Някои хора още не са развалили коледната украса, а в магазините вече има сърчица и мартеници.
Май трябва да преосмислим консуматорството, на което ставаме все по-подчинени.
Октомври
Октомври е месец, в който вече са ни споходили слани, балконите са сравнително пусти, в градината царуват хризантеми, ерики, калуни и храсти с плодчета. Ледени кристалчета ни впечатляват с красотата и нетрайността си, небето е синьо, листата – огнени.
Задачи почти няма, но градинарите все си намират работа.
1. Засаждането на луковичните цветя с пролетен цъфтеж продължава. Не забравяйте, че трябва да има поне половин месец между засаждането им и замръзването на почвата.
2. Добра идея е да се защитят цветовете на цъфтящите видове от мраз и слани. Това става с лек нетъкан текстил.
3. Грудковите и луковични цветя, които са украсявали лятото, трябва да се извадят от почвата, за да се съхранят през зимата. Не чакайте последния момент.
4. Многогодишните цветя може да се почистят и поорежат, може да се засаждат нови видове дървета и храсти на гол корен.
5. Листата от дърветата и растителните остатъци от градината се компостират. Ако обаче е имало нападение от патогени или други вредители, по-добре е да се унищожат.
Ноември
През ноември в градината работата драстично е намаляла. Забавленията са повече на закрито и със саксийните цветя.
1. Уверете се, че керамични и други чупливи саксии са изолирани и защитени от задържане на вода. Ако замръзнат, ще се счупят.
2. Внимавайте с поливането на стайните растения. Не допускайте задържане на вода в подложките и кашпите. Ако в дома ви е топло, то денят започва да намалява и потреблението на вода е много по-ниско. Седмичен график е добра идея.
3. Продължават резитбите, ако не са извършени през предния месец.
4. По-чувствителните видове градински растения, особено в студените райони на страната, се мулчират или загърлят.
5. Ако се очаква сняг, подсигурете иглолистните видове и най-вече туите.
Декември
Декември беше скоро и със сигурност си спомняте с умиление всички весели и празнични мигове, подаръците и вкусната храна. Фокусът е изместен от градината и цветята към елхата.
1. Живата елха в саксия изисква сходни грижи като традиционните цветя – поливки, свеж въздух и умерени температури са идеални за нея. Не допускайте засушаване и дръжте растението далеч от отоплителни уреди. При първа възможност засадете на постоянно място след празника.
2. Коледната звезда ще оцелее и ще расте добре, ако се грижите добре за нея.
3. Цъфтящи видове, с които домът може да бъде украсен, са циклама, кукуряк, азалии и камелии. Декоративнолистните и клонките с ярки плодчета също носят настроение, а аранжирането осигурява работа за ръцете и почивка за ума.
Коментари