Те са в унисон със стандартите за дигитализацията и съхранението на данните

В сектора на селското стопанство промяната на парадигмата към цифровизация е в ход в много страни и това ясно се забелязва на специализираните семинари, конференции и изложения. Много ферми разпознават предимствата и започват да използват цифрови технологии, показвани в медиите и по събития, като интелигентни машини и сензори, както и системи за дистанционно управление на фермите.

Автоматизацията на фермата може да помогне за справяне с два проблема, които измъчват фермерите от години – прецизен контрол на количеството изразходвани материали с нарастваща пазарна стойност и затруднението в намиране на работна ръка. Например, автоматизираното прецизно пръскане, активирано от сензори и полеви данни (както съхранени, така и в реално време), може да усети празнините между културите и съответно да регулира обема и времето на пръскания препарат, като използва по-малко химикали. Някои технологии за прилагане на хербициди използват компютърно зрение за селективно пръскане на плевели. По същия начин роботите за прилагане на торове, активирани със сензори, могат да контролират количеството тор, което се прилага директно върху отделните семена по време на процеса на засаждане.

Сензорите са гръбнакът на интелигентното и прецизно земеделие. Използването на сателитни изображения за наблюдение на растенията за дефицит на хранителни вещества и болести или камери за разграничаване на плевелите от културите са само два от многото вече налични примери. Специализирани алгоритми обработват сензорните измервания, които след това се използват за вземане на решения относно управлението на културите. Основен производител на сензорните технологии е компанията Yara International. Нейните решения се въртят около мобилното снабдяване с данни за почвите, водите, нуждите на различните култури и т.н. в различни държави, базирани на полеви опити и лабораторни анализи. Тези специфични за всяка култура алгоритми са вкарани в специална софтуерна система – Megalab. Освен това Yara е разпознаваема с патентованите системи за прилагане на азотно торене Atfarm и N-tester.

Разширената реалност (AR), където компютърно генерирано изображение се наслагва върху изгледа на оператора на машината за реалния свят, също е от нарастващо значение, позволявайки му да взема информирани решения, без да се налага да прехвърля концентрацията от пътя напред към отделен монитор. Технологията предоставя мониторинг на болести и вредители по културите, контрол на здравето на животните във фермите и данни за показателите на естествени и допълнително вградени ресурси на конкретни стопанства – това включва почвена структура, торове, напояване, а също и поддръжка на опериращата техника. Разширената реалност снабдява с инструкции и визуализации за поддръжка и ремонт на техниката в реално време. Компанията Caterpillar, например, използва AR приложение, което насочва потребителите през задачите по поддръжката на оборудването, като намалява времето за престой и осигурява оптимална производителност.

Разширената реалност оптимизира не само управлението на полевите операции като пръскане, торене и напояване, но също подобрява и процесите в оранжериите, като предоставя данни в реално време за условията на околната среда и растежа на растенията. Компании като канадската Motorleaf използват AI и AR, за да помогнат на операторите на оранжерии да наблюдават температурата, влажността и други фактори, осигурявайки оптимални условия за отглеждане на техните растения. Чрез визуализиране на тези данни в реално време фермерите могат да правят корекции на фактори като осветление, напояване и вентилация, което води до по-здрави растения и по-високи добиви.

Технологията си взаимодейства не само с наземна, но и с летателната агротехника – безпилотните дронове могат ефективно да съдържат AR програма. Приложението Fieldscanner на DroneDeploy интегрира AR технология за наслагване на изображения от дрон в реално време върху физически полета, което позволява на фермерите да идентифицират стреса на културите, нашествията от вредители и дефицита на хранителни вещества с по-голяма точност. Дигитализацията не се ограничава само до земята и това го доказва увеличаващият се брой дронове със земеделска насоченост, оборудвани с бордови камери с висока разделителна способност за предоставяне на ценна информация за качеството на почвата, контрола на болести и заразяване с плевели на обработваема земя и растежа на растенията. Ако имат термовизионна камера, която има зрителни рецептори за температура, дроновете могат да откриват деца или животни в полетата, което е особено полезно при движението на комбайни за прибиране на реколтата, например. Дроновете са особено полезна придобивка за защита от паразити в царевични площи и работа в стръмни лозови склонове, където теренът е неблагоприятен, а междуредията са тесни и въздушното минаване пести време и усилия.

Цифровизацията встъпва и в оперативното управление на фермите, следейки контрола на данните, сортирайки и архивирайки информацията. Модерни софтуери се грижат за подбора и окомплектоването на нужната документация по различни поводи, например кандидатстване за субсидии, годишни финансови отчети и т.н. Тази практика става все по-популярна в Европа, опростявайки функциите за счетоводство и контрол на аграрните корпорации и предприятия.

ДОПЪЛНЕНИЕ

Социологическото проучване „Farmers Global Insights Survey" разкрива, че по-малко от 5% от фермерите в Азия, Европа, Северна и Южна Америка използват технология от следващо поколение. 21 на сто пък използват софтуер за управление на ферми, но обвързването на инвестиции с риск се счита за фактор сред земеделските производители във всеки континент.

По света много правителства са си поставили амбициозни цели за по-екологично устойчиви практики. Европейската зелена сделка, например, призовава за трансформация на европейското селско стопанство до 2030 г., включително 50-процентно намаление на употребата на пестициди в сравнение с нивата от 2020 г. Освен това планът се стреми една четвърт от цялата земеделска земя да се използва за биологично земеделие, за да намали използването на синтетични торове и хербициди.

Yara Atfram картографиращ сензор за почви и култури
Yara Atfram картографиращ сензор за почви и култури
AR приложение за контрол на поддръжката на техниката
AR приложение за контрол на поддръжката на техниката
Прецизен контрол на въздушната поливна норма
Прецизен контрол на въздушната поливна норма
Motorleaf сензор за контрол в оранжерии
Motorleaf сензор за контрол в оранжерии
Софтуер за картографиране за дронове Drone Deploy Field Scanner
Софтуер за картографиране за дронове Drone Deploy Field Scanner