По китайския календар 2022 ще премине под знака на черния воден тигър. Според източните вярвания годината ще бъде изпълнена с много неочаквани промени. За да не ви изненадват измененията, направете вие първата стъпка към тях.
Смело се насочете към тазгодишната мода, като замените леопардовите шарки с тигрови ивици. Промените започват отвътре навън, затова разнообразете домашния интериор с няколко растения с тигрово име или щампи по листата:
Сансевиера( Tiger Shark Snake Plant)
Малцина знаят научното име на това растение. Познато е като индийски меч, свекървен език и змийски език, което се дължи на приличащите му на мечове листа, изпъстрени с тъмнозелени ивици. Сансевиерата се отглежда лесно и затова е много подходяща за декорация на дома и офиса. Освен да краси, цветето има и свойството да пречиства въздуха, което му осигурява място дори в спалнята. Тънкостите при отглеждането на сансевиерата са, че трябва да се внимава при поливането ѝ, защото е чувствителна към водата и при прекаляване с нея листата ѝ окапват. Също така, най-подходящо място за растението е на светло. Слънчевата светлина прави цветовете на листата по-наситени, но не трябва да се прекалява с огряването, защото това може да навреди на сансевиерата.
Тигрово алое (Tiger aloe)
Една от причините тигровото алое да е популярно стайно растение е, че, подобно на своя роднина алое верата, не изисква много или специални грижи. То понася сенчестите условия по-добре от много други сукуленти. Изложено на пряка слънчева светлина, тигровото алое може да придобие приятен червеникаво-кафяв цвят. Когато остарява, растението се разхубавява. Може да му отнеме между три и седем години преди да започне да цъфти. Цветовете му се издигат нагоре от стъблата, близо до центъра, като накрая завършват с розово или оранжево гроздовидно съцветие.
Тигрова бегония (Begonia „Tiger Paw“)
Тигровата бегония или бегония на Бауер се отличава със своята компактност. Листата и са ситно назъбени със заострен край. Повърхността им е червеникаво-кафява, покрита с малки зелени петна. През зимата растението обича да е на хладно, а през пролетта на полусенчести места. Не трябва да се прекалява с поливането му, защото може да изгние. Тигровата бегония е подходяща за озеленяването на неголеми помещения и балкони, също при създаването на групови композиции от няколко цветя.
Ехмея (Silver Vase Plant)
Ехмеята е роднина на ананаса, затова, както при него, и нейното розово съцветие се извисява над листата, носено от цветоносно стъбло, което излиза от центъра на растението. Бъдете търпеливи, ако имате ехмея, тъй като започва да цъфти няколко години след засаждането си, но цветовете и остават свежи от няколко месеца до половин година. Радвайте им се, докато не прецъфтят, когато задължително трябва бъдат отстранени.
Земна звезда (Cryptanthus „Betty Ann Prevatt“)
Растението е вид бромелия и е родом от Бразилия. Липсата му на цветове е запълнена от интересните му листа, които са със заострени ръбове, изпъстрени с надлъжни тигрови ивици. Макар че e тропическо растение, лесно се трансформира в стайно, а грижата за него е минимална.
Вризея
Вризеята е растение с много разновидности. Произхожда от Южна Америка и е от семейството на Бромелиевите, чийто най-разпознаваем представител е цветето пламтящ меч - често срещано в колекциите на градинарите. При обикновената вризея впечатляващи са шарките по листата ѝ. Едно листо може да съвместява по себе си тигрови ивици и петна, наподобяващи леопардова окраска. Вризеята не изисква много грижи, но особено при нея е, че се полива отгоре, така че водата да се стича по листата.
Петнисти орхидеи
С тези растения правим завръщане към леопардовите шарки. Орхидеите би трябвало да присъстват в колекцията на всеки запален цветар. По-капризни са от повечето стайни растения, но цъфтят красиво и дълго, ако се грижим правилно за тях. За всички домашни орхидеи важат няколко лесни правила за отглеждането им. Мястото, на което ще бъде поставено цветето, трябва да е топло и до него да достига непряка светлина. Не трябва да се прекалява с поливането и е препоръчително редовно да се подхранва с хранителни елементи спрямо стадия на растеж, в който се намира.
Коментари