Сезонът на цитрусовите плодове в Аржентина през 2024 г. приключи с най-ниските стойности на износа за последното десетилетие, воден от рязък спад в доставките на лимони.

Хосе Карбонел, председател на Аржентинската федерация за цитрусови плодове (FederCitrus), обяснява износа на цитрусови плодове от Аржентина през 2024 г. и промените, настъпили при преработените продукти. „Износът на пресни плодове достигна 220 000 тона, което е най-ниската стойност през последното десетилетие. Обемите на портокалите и мандарините се възстановиха в сравнение със слабата кампания през 2023 г. (почти 100%), но доставките на лимони спаднаха рязко, особено за Европейския съюз, макар и частично компенсирани от факта, че надхвърлиха 90 000 тона за САЩ," казва той.

Той казва, че плодовете са пътували много добре. „Санитарното поведение на плодовете беше много добро. Спадът на обемите за ЕС се случва в контекста на липсата на сключване на споразумението между ЕС и МЕРКОСУР, което оставя страните членки на последния в явно неизгодно положение спрямо Южна Африка, Египет, Турция и други", заявява Карбонел.

„При сегашното положение на цитрусовата промишленост в Аржентина, в края на кампанията са смачкани 1,37 млн. тона лимони, като се наблюдава леко подобрение на цените и умерен спад в предлагането на плодове, тъй като няколко хиляди хектара са установени в района на Тукуман, а още един са пренебрегнати в резултат на загубата на рентабилност."

Карбонел очаква намаляване на обема на лимоните за 2025 г. „През 2025 г. се очаква спад в производството на лимони и съответно по-ниско предлагане на промишлени продукти. Що се отнася до сладките цитрусови плодове, особено портокалите, те продължават да се изпращат за изцеждане на сок, особено в североизточната част на Аржентина. Цените на промишлените продукти определят темпото и се използва целият наличен промишлен капацитет, който впрочем не е голям и не е актуализиран. Всичко това се влияе от по-малкото предлагане на портокалов сок в Бразилия и в света," казва той.

Въпреки че Карбонел предвижда по-добри търговски условия през 2025 г., намаляването на хектарите с лимони е фактор. „През 2025 г. се очакват по-добри търговски условия, с рязък спад в производството на лимони, поради намаляването на хектарите. Това се дължи основно на два фактора, единият е намаляването на засадените площи, а другият - на силните студове, които настъпиха през зимата на 2024 г."

Що се отнася до производството на портокали, то се очаква да бъде по-ниско от това през тази година в Аржентина. „Прогнозата е положителна за следващите няколко години. Логистичните и пристанищните разходи в Аржентина все още са много високи - най-високите в Южна Америка. Трябва да прибавим увеличението на ставките за превоз на товари в хладилни контейнери и удължаването на всички транзитни времена. Това е все по-трудно преодолима бариера за аржентинските износители", заключава Карбонел.