Целта на всеки стопанин е да отглежда крава с качествено мляко, за да има постоянни клиенти. С добро хранене успява да увеличи и количеството. Но практиката показва, че клиентите търсят и още нещо - мляко с висока масленост.

От какво зависи да увеличите продажбата

Като начало, за да успеете, важна е кравата – трябва да е здрава. А маслеността на млякото се влияе от наследствените ѝ качества. Известно е, че "червените" породи крави са по-богати на мляко от черно-шарените. Но не е само това –

съдържанието на мазнини в

млякото е пряко свързано с храненето

И тук е проблемът: Разполагате ли с нужните количества фуражи:

• На първо място: кравата се нуждае от сено: липсата му или намаляването на нормата значително намалява съдържанието на мазнини в млякото.

• На второ място е силажът - увеличава съдържанието на мазнини само в комбинация с кореноплодни зеленчуци, тиква и тиквички, тъй като те са богати на захар и фибри, които имат положителен ефект върху увеличаването на мазнините в млякото.

• Съдържанието на мазнини в млякото се намалява от излишните концентрати, слама и цвекло. Но триците, много по-малко от зърнените фуражи, намаляват съдържанието на мазнини в млякото;

• При кюспе и шрот (слънчогледов и ленен) – ще имате увеличение.

Между другото, много стопани дават концентрати на кравата преди доенето, но е по-правилно да ги дават след това, когато млечната жлеза се изпразни и тогава съдържащата се в концентратите глюкоза се преработва в млечна мазнина.

Също така е необходимо

да се следи минералния метаболизъм на кравата

• Например фосфорът и калцият, съдържащи се във фуража, имат добър ефект както върху добива на мляко, както и върху маслеността на млякото. Затова се препоръчва използването на специална добавка, съдържаща калций, фосфор, натрий и сяра в оптимално съотношение.

• Необходима е и трапезна сол.

• Кръмното и захарното цвекло повишават маслеността на млякото.

• Морковите също са много полезни за млечните крави.

Диетата изисква витамини и премикси: за витаминни и минерални добавки експертите препоръчват точно онези витамини и микроелементи, които укрепват здравето на животното, което означава, че продуктите му ще бъдат с високо качество.
И резултатът е налице: Увеличаването на мазнините в кравето мляко е постигнато благодарение на най-добрия баланс на хранителни вещества в диетата и кравата произвежда пълноценно маслено мляко. Затова и научните изследвания потвърждават, че млякото повишава съдържанието на лесно смилаеми витамини и полезни микроелементи (включително витамини А, Е, група В, цинк, йод, и т.н.)

Маслеността на млякото се влияе

и от условията на отглеждане

Оборът трябва да е сух и топъл. При висока влажност съдържанието на мазнини в млякото намалява. Ходенето е задължително, но кравата трябва да се движи активно, да не замръзва, но и да не се поти. Между другото, отбелязано е, че най-мазните капки мляко са последните, така че е важно кравата да се дои внимателно. Кравата развива навици за постоянно доене, хранене и разходки. Ето защо стриктното спазване на дневния режим, щадящото отношение към животното, редовното и равномерно доене и грижа за вимето създават условия за получаване на висококачествено мляко, висока млечност и укрепване на здравето на кравата.

Грижата за вимето включва редица задължителни процедури: измиване с топла вода, избърсване с твърда кърпа, смазване на зърната след доене с борен вазелин или още по-добре с крем, който вече е познат на много домакини поради забележителните свойства:

• елиминира сухата кожа на вимето;

• придава ѝ твърдост и еластичност;

• ускорява зарастването на драскотини и пукнатини;

• облекчава възпалението;

• намалява сърбежа от ухапвания от насекоми, което има положителен ефект върху поведението на животното по време на доене: настъпва бързо и пълно отделяне на мляко.

Кога се нарушава млеконадоят

при рисково подуване на вимето

Най-често срещаната болест при кравите е възпалението на вимето от мастит - при кравите често се появява след отелване. Ако отокът на вимето продължава частично или напълно, тогава след последващо отелване може вече да има увиснало виме, т.е.
развива се хронично повтарящ се оток

За да се избегне, при първите признаци на възпаление вимето трябва да се измие добре и да се натрие със смес от 1 супена лъжица мед и 100 г водка. След това увийте вимето в топла дебела кърпа и завържете компреса с канап през кръста на кравата.

Ако подуването на вимето е преди отелване

В този случай, 10-12 дни преди очакваната дата на отелване, млякото трябва да се дава веднъж на ден, което ще позволи на вимето да стане по-меко. При многократно подуване еднократното издояване на кравата се повтаря и не е необходимо да бъде издоена напълно. Когато се измие вимето, кравата обикновено се тревожи в началото, затова трябва да погалите гърба ѝ от опашката до главата (до козината), да почешете страните и да успокоите животното. Поглаждането на вътрешната страна на задните крака (близо до вимето) с ръка също действа успокояващо.

Подуване на вимето след натъртвания

или ухапвания от насекоми

Ако вимето е увеличено (то е горещо, болезнено) при крава, която е дошла от паша, не бързайте да го разтривате с мехлеми. Трябва да направите студен компрес или просто да го облеете със студена вода или да го намажете с течна глина, смесена с оцет. Тази процедура се повтаря до спадане на отока и температурата. Работете внимателно с болното виме. Можете да разтривате вимето с мехлеми на 2-3-ия ден след заболяването.

Подуване на вимето се появява, когато животните бягат от мушици - дупето им може да ги нарани. Може да са се настанили оси в краварника и ожилването е неизбежно – лекуването е със студ. Проблемът се забелязва почти веднага: кравата започва да се тресе, тревожи се, отказва да се храни, а на сутринта вимето ще бъде подуто.

Профилактика на мастит при крави

За да предотвратите заболяването, трябва редовно да използвате отвара от обикновен градински копър. Приготвя се лесно: изсипете 15-20 семена от копър в кофа да заври, покрийте я с чул и оставете да престои около 3 часа (може да варите и целия копър).

При упорит мастит се дава на кравата да пие отвара от копър 10 дни, след това е необходима почивка от 1 месец, след което на животното отново се дава отварата за 10 дни. Втората почивка се прави за 2 месеца, след което отварата се дава на кравата още 10 дни. Трябва да се има предвид, че копърът е силен екстрактор на мляко и следователно по време на процеса на лечение е необходимо внимателно да се следи вимето и да се дои кравата по-често от обикновено.

При възпаление и рисково подуване на вимето млеконадоят и на най-млечната крава се нарушава. И при последващо отелване може вече да има увиснало виме, т.е.
развива се хронично повтарящ се оток.
При възпаление и рисково подуване на вимето млеконадоят и на най-млечната крава се нарушава. И при последващо отелване може вече да има увиснало виме, т.е. развива се хронично повтарящ се оток.