Алма Давидова
След годините на големия бум пазарът на земеделска земя претърпя своите “трансформации на растежа” и явно настъпва период на укротяване и уравновесяване.
Кои са сега играчите?
Основните купувачи в момента си остават земеделските производители - тяхно е около 60 % от цялото търгувано количество земя.
След тях са инвестиционните фондове, които продължават да инвестират, да управляват имотите и да ги комасират.
Има и един друг вид участници, които имат пари и, вместо да ги държат в банката на нулева лихва, сега предпочитат да влагат в земеделска земя. Това е като цяло разпределението на пазара, дават пример от “Агрион Инвест” АД, които са сред водещите дружества на пазара.
Интересът към земеделската земя вече не е като преди, когато имаше добри изкупни цени на зърното
И мнението на много от арендаторите е, че условията на земеделския бизнес сега ги принуждават да ограничават вложенията си в земя.
Това твърди и Божидар Митов, един от големите земеделски производители в страната: “Цените на земята вече няма изгледи да се качват, определено има задържане и намалява търсенето.
Възможностите на самите фермери са значително по-малки, заради “трудните” ниски цени на пшеницата, а от там и печалбата е сведена до минимум. Приказките, че субсидиите след 2020 г. ще спрат или коренно ще се променят, също влияят.
Ние все пак продължаваме да купуваме земя, но само тази която работим.
Фермерите трудно намират пари и за купуването на земеделски машини и там пазарът става по-ограничен.
Що се отнася до реколтата от пшеница, тя е много добра, но цените са ниски.
А при пролетниците проблемите са още по-големи, подчертава Божидар Митов: “Добивите са надолу - особено при царевицата - хем цените са надолу, хем добивите... При слънчогледа положението е същото."
Арендаторът не бърза да продава всичко, задържа известни количества от произведените култури, но липсата на движение на пазара не го обнадеждава.
И така, ако преди арендаторите ползваха по-голяма част от субсидията за покупка на земеделска земя, сега се вижда, че тези средства отиват повече за поддържането на производството - семена, торове, горива препарати и др. Много малка част вече се влага в покупката на земеделска земя.
Това кара земеделските производители да търсят някакви алтернативи за финансиране като на пазара вече има все повече оферти и за лизинг на земеделска земя. Ако нямат свободни средства в момента фермерите могат да си купят земята и да я изплащат за по-дълъг период от време (примерно 10 години).
“Има застой на цените и лек спад, като цяло, няма търговия със земеделска земя”, отбелязва и председателят на “Българската асоциацията на собствениците на земеделски земи” (БАСЗЗ) Стайко Стайков (“Ставен” АД).
В последните няколко години този тип търговия е постигал сериозен ръст и съответно в много общини се е създало изкуствено повишение на цените, което сега блокира потенциалните сделки
“Предлагането и съответно сделките се сключват в районите, където до момента имаше слабо завишаване на цените, т.е. в не толкова продуктивните общини”, коментира експертът.
Равносметка за арендата
Отмина и сезона за отдаването на земя под аренда. Подадоха се вече декларациите. От “Агрион” например тази година проведоха търгове за отдаване под аренда с тайно наддаване. Другите компании в бранша действаха на принципа на прякото договаряне с арендаторите.
Но диапазонът в рентите е много различен - зависи от конкретиката на самото землище и самия парцел. Има цени от 20 лв., има и 100 лева.
“В землищата, където има конкуренция между фермерите, се постигнаха добри нива на рентите. Но там, където има преобладаващи арендатори в землищата и липсва конкуренция, нивата са по-ниски”, споделят експерти в бранша. Традиционно силен си остава районът на Добруджа - Добрич, Силистра. Добри са рентите и в Централна Северна България - Плевен, Търново, Враца - там има сериозен диапазон от 50 до 80 лева. По слаби са във Видинско и Монтанско. Но във Видинско например се забелязва, че арендаторите, които успяха да се задържат във времето и да си развият бизнеса, дръпнаха и плащат добри ренти.
Кога печели вложението в земя
Когато се инвестира в земеделска земя на първо място трябва да се търсят фирмите, които се занимават професионално с това. Има много гаражни търговци, които предлагат земя, която не е в легитимен слой и не подлежи на подпомагане, предупреждават анализаторите в сектора.
Отделният, малкият инвеститор, извадил пари от банката решил да инвестира в земя, той не знае какво купува. Често и не проверява земята за тежести - дали е ипотекирана, дали има ограничения за ползване - може да е в Натура или в резерват. Всички тези ограничения оказват влияние. И ако не е в обработваем блок, нейната цена е почти нулева - това е актив който не носи доход. Така след една година, например инвеститорът разбира, че се е излъгал.
Що се отнася до вложението в земя в по-дългосрочен план със сигурност земеделският бизнес и инвестициите в тази област не са за всеки
Заслужава си при хората, които се занимават професионално с това - тези, които са в сектора, познават агробизнеса, неговите условности и цикличност. Всички други, които искат да инвестират трябва да ползват професионална помощ.
Цената на земята е ясно, че е функция на дохода и зависи от спецификата на всяко землище и дори на всеки парцел.
Все по-често се говори за напояване - един напояван парцел е много по-ценен. Комасацията също намалява разходите за производство, като увеличава дохода.
Експертите в бранша са единодушни, че не виждат специално за тази година основание за увеличаване на цената - тя се задържа и дори на отделни места малко пада. Изкупната цена на реколтата сега е много ниска.
Това което са заложили фермерите, като очаквания на доход от декар не го получават. Съответно няма как да се увеличават цените.
Инвестициите
Когато имаш сигурност за собствеността - примерно земята да е 50% от даден район, тогава можеш да инвестираш в селското стопанство - машини складове, техника.
За да се внедри иновация трябва все пак да мине определен период от време. За земеделското производство вече се иска абсолютен професионализъм - да видиш точно в кои пазарни ниши можеш да правиш нещо, което да подобри показателите , коментират фермери.
Трябва да се върви в посока комасация и окрупняване на площите - мащабите осигуряват печеливш бизнес, съветват експертите.
В очакване на Кодекса за земята
Промените в законодателството, свързано със земеделската земя (около 60) затрудняват участниците в пазара. Но вече са сформирани работни групи за изработването на Кодекса за земята, на който всички възлагат големи надежди.
Преди месец-два бе обявена обществената поръчка от МЗХ - колелото се е завъртяло вече. От бизнеса се надяват да няма повече промени, за да може всеки да си планира работата.
Коментари